... novinář a publicista ...

Když dva vidí totéž...

09.12.2009 21:05

Na semináři věnovaném velkomoravské lokalitě na sadské výšině (22.10.) jsem si zas jednou uvědomil, že když se dva dívají na totéž, nemusí totéž vidět. Někteří účastníci rozpravy považovali výhled z této lokality za tristní záležitost s dominujícími paneláky a průmyslovými objekty, druzí zde naopak prožili při pozorování západu slunce nezapomenutelné chvíle. Názor těch prvních našel dokonce vizuální podobu v projektu na úpravu této lokality tak, aby výhled na město a celý horizont Chřibů byl zcela zakryt výsadbou zeleně. Podpůrným argumentem těch druhých je skutečnost, že Hradišťané, nejenom ti, kteří venčí pejsky, ale i milenci či maminky s malými dětmi, sem přicházejí právě kvůli výhledu na město a na Pomoraví. Patří k těm druhým – výhled odtud mně naplňuje klidem a vzbuzuje i mnohé asociace. Vždy si uvědomuji, že jsem v prostoru, kterým se pohyboval moravský kníže Svatopluk a křtil zde arcibiskup Metoděj... A kousek ode mne jsou i pochováni.

Nevím, co si myslí o historii a památkách ti, kteří přicházejí na sadskou výšinu venčit pejsky – a je jich skutečně mnoho - a nechají je, aby v základech mravského metropolitního chrámu zasvěceného Panně Marii, na hrobě sv. Metoděje, dělali to, co mouchy na obrazu císaře pána v hostinci u Kalicha, když tam sedával Švejk.

Vzpomněl jsem si na to ve chvíli, kdy dva mladí tvůrci na světelné tabuli představovali projekty, v nichž řeší způsob, jak nabídnout historické hodnoty lokality veřejnosti, hradišťské i mimohradišťské, prostě jak sem přivést lidi, jak památku zatraktivnit. Není podstatné, jestli se mi ty projekty líbily či nikoliv. Spíše mne napadlo, jestli bychom dříve, než vložíme peníze do zatraktivnění památek, neměli je vložit do kultivace a vzdělání lidí, aby více věděli a lépe cítili. Za mého dětství, když šel muž kolem kamenného kříže, smekl a žena se přežehnala. Symbol víry? Také, ale především výraz pokory člověka před Všehomírem. A tak soudím, že pokud člověk nenabude úcty k památce, k výtvoru lidského ducha a lidských rukou, můžeme v Sadech a kdekoli jinde stavět muzea, vysazovat aleje a parky, budovat památníky, ale stejně to nebude nic platné. Jenom pejsci budou mít dražší hajzlíky.

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda králů

Chřiby, hledání hrobu sv. Metoděje

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

 

Objednávky: viz kontakt

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY, AUTORSKÁ ČTENÍ

25. ledna, Spytihněv, místní knihovna, Záhadná jízda králů

29. ledna, Žítková, penzion, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

8. února, Slavičín, Městská knihovna, Jdu Slováckem krásným, autorské čtení. Spolu s Vlčnovskými búdovými umělkyněmi

24. dubna, Rohatec, knihovna, Žítkovské čarování. Spolu s Gajdoši z Kopanic

26. dubna, Knihovna Rohatec. Žítkovské čarování. Spolu s Gajdoši z Kopanic

30. dubna, Městská knihovna Mikulov. Žítkovské čarování

23. června, Strážnice, skanzen. Folklorní klub v rámci MFF Strážnice

27. května, Vlčnov, Zpívání pro krála. V rámci Jízdy králů. Spolu s M. Potykou a V. Doskočilem

9. listopadu 2018, Mistřice, hostinec U Knotů, 18.00 hod., Záhadná jízda králů

 
 

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode