... novinář a publicista ...

Fejeton na červen: Začnu tím smutným...

28.05.2011 10:38


  Je těžké psát fejeton na červen, když nevíme, co se v červnu přihodí a v květnu se událo mnohé, co jsme ani nestačili zaznamenat. Začnu tím smutným. Druhý květnový týden se hradišťská veřejnost rozloučila s Jindřiškou Staňkovou, vdovou po Jaroslavu V. Staňkovi. Odešla v čase, kdy Hradišťan pořádal své pravidelné květnové premiéry. Její odchod vyvolává vzpomínku na jejího životního partnera, primáše, choreografa, scénografa, který dal Hradišti víc než - byť jakkoli vynikající - soubor. Poznamenal totiž duši města; podstatně rozmnožil jeho citovou sféru a učinil charakteristickým rysem jeho obyvatel potřebu krásy.

  S tvořivými bytostmi, které rozdávají sami sebe, to jejich nejbližší nemívají lehké, neboť když jdou takoví muži vzhůru k metám, ženy se svými všedními starostmi zpravidla nestačí jejich dynamickému, překotnému pohybu, avšak při pádu dolů, jsou to právě ony, které jako první pocítí náraz tvrdé reality a často po léta zápolí tiše, vzdorovitě a vytrvale s nepřízní osudu ve sférách praktického života, o nichž muži zpravidla mívají jen matné povědomí. A tak ani život Jindřišky Staňkové nemohl být jen procházkou růžovým sadem; ona si však dokázala při tom všem zachovat optimismus a veselou mysl a po předčasné smrti manželově prožila obklopena rodinou, přáteli ze souboru, kamarádkami a známými, s nimiž se ráda sekávala, řadu pěkných let. Jindřiška Staňková si zaslouží naši úctu a tichou vzpomínku. Nic víc není třeba, neboť se svým mužem neodešli; jsou vtěleni do tohoto města, do jeho náměstí, do jeho ulic, do jeho parků, do jeho písní...

 

  Květen je od květů, k mnohým můžeme i v červnu přivonět. Říká se, že příroda umí divy, ale nejen ona. V Hrochově galerii, vystavuje taky kouzelnice - Kornelie  Němečková. Její vystřihovánky jsou potvrzením, že ke stvoření krásy za určitých okolností postačí jen nůžky a papír. Těmi určitými okolnostmi mám na mysli talent a šikovné ruce. Postrádám obojí, a tak jsem se po návratu z výstavy marně pokoušel Kornelii napodobit.

  "Pozor na ty nůžky, ať si nevypíchneš oko," pravila Bohumila a moje nadšení, že vystřihnu dečku pod šálek, srazila na bod mrazu. Uraženě jsem nůžky odložil, ale neuklidil tam, kde je jejich údajné místo. Jak si mám, proboha, pamatovat místo tolika nepodstatných věcí, které máme v bytě? Nechal jsem tedy nůžky ležet na sedačce, abych se o ně o dvacet minut později píchl do zadku. Je zjevné, že Kornelii konkurovat nebudu, to spíš někdo z dětí z hradišťské ZUŠ, které vystavují své výtvarné práce v galerii v Otakarově ulici. Tenhle gejzír barev a báječných výtvarných nápadů stojí za vidění. Aspoň že děti nám dělají radost. Když je srovnáme s politiky, zjistíme, že zdaleka nejsou tak nevychované, jak se o nich často soudí. Tak jim nezapomeňme prvního poblahopřát.

 

 

 

 

 

 

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ knihy Jiřího Jilíka

Poošavím cestou králů a špehýřů

Fanek Jilík: Bosá léta

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda král

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka

Pověsti z hor a podhůří

Tajemný Říp

Kniha Bosá léta je v distribuci  v  prodeji v Rámařství Petry Jilíkové v Uh. Hradišti a v informačních centrech v Kunovicích a Uh. Ostrohu.

 

Objednávky: viz kontakt

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY, AUTORSKÁ ČTENÍ

3. prosince, Místní knihovna Spytihněv, Poolšavím cestou králů a špehýřů

12. prosince, Knihovna B.B.B. - Kasárna, 15.30, autorské čtení z knihy U nás na Slovácku

14. ledna 2020, Reduta Uh. Hradiště, 14.30 hod. , Život a tvorba Fanka Jilíka (A3V)

16. ledna, Slavičín, Městská knihovna, Poolšavím, cestou králů a špehýřů

30. ledna, Praha - Újezd nad lesy, Žítkovské čarování

24. února, Městská knihovna Mikulov, beseda o tvorbě

27. února, Městská knihovna Odry, 16.00 hod., Žítkovské čarování

 
 
 

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode