... novinář a publicista ...

Fejeton na prosinec

02.12.2011 22:27

  Dnes už jeden neví, jestli se má na Vánoce těšit nebo ne. V dobách, kdy byl chléb vzácností, se člověk těšil, že se o Vánocích pořádně nají a nejen bramboračky, ale i masa a cukroví. Dnešní obézní populace začíná být před Vánocemi nervózní z toho, jak se ubránit nabídce rafinovaných dobrot. Závažným tématem se stává nákup dárků. Co koupit vnukovi, který už má víc krámů, než jsem já měl ve čtyřiceti. Mnoha dětem chybí už jen jediné – dospělý věk, aby mohli mít papíry na auto a svobodný přístup do barů a heren. Vzpomínám, že jsem měl jako kluk radost z verneovek a dokonce z plátěného míšku, ve kterém byly kuličky, ale ne ledajaké, samé skleněnky. Z něčeho takového už by se většina kluků neradovala. S tím, jak nabývá na hmotnosti naše vlastnictví, zmenšuje se prostor pro radost. Kdo má miliony, už se nemá na co těšit, už má jen strach, aby o ně nepřišel. To my, nemilionáři, jsme na tom lépe, neboť máme tisíce možností si něco přát, po něčem toužit. 

  Nabídka čím obdarovat blízké je obrovská, ale i podivuhodná. Někdy se jeden nestačí divit, na co všechno lidi nepřijdou. Jako ten nový hit, nabízený některými hračkářstvími, tak zvaná přejetá zvířátka. Plyšových chudáčkům  trčí z bříška slezina, střeva, žaludek a další vnitřnosti. K mání je přejetý ježek, medvídek, mýval i zajíc. Předškoláci mohou zvířátkům vrátit vnitřnosti zpět do bříška a upevnit je zipem. Nechybí úmrtní list či samolepka „I love RoadKill“ (miluji přejeté na silnici“). Cena, jak informoval server „novinky.cz“, kolem pětistovky. Škoda, říkám si, že auto dřív nepřejelo magora, co to vymyslel. Je bohužel docela možné, že takový obchod bude vzkvétat. Jsme již dostatečně otrlí. V počítačových hrách naši potomci střílí bez uzardění po všem, co hýbe. A soudě podle toho, co nám nabízí televize, nemáme větší potěšení, než se trefovat do bližního ze zbraní rozmanitých kalibrů. Přejeté zvíře dokáže vzrušit málokoho. Možná, že to zabíjení, kterého je plný virtuální prostor, má svůj symbolický význam. Třeba je přípravou na skutečné, které nás, či spíše naše potomky, ještě čeká.

  Ale to jsem odbočil od Vánoc. Abych pravdu řekl, nemám je moc rád, právě pro to pokrytectví. Pár dnů slavíme narození Ježíše, který se nechal ukřižovat, aby lidstvo vykoupil, nabádal nás, abychom milovali bližní, a zbylých tři sta šedesát dnů je nám se svými zastaralými názory na obtíž. Vzorem je ten, kdo je vůči bližnímu tvrdší, nekompromisnější.

  Kdyby se Bůh rozhodl znovu vtělit, se zlou by se potázal, jako tenkrát před dvěma tisíci a jedenácti lety. S hesly „Nepokradeš!“ a „Nezabiješ!“ by se stal rychle personou non grata pro mocné tohoto světa. Marně by se ohlížel po svých učednících:  Šimon Petr nikde, Ondřej nikde, Filip nikde, Bartoloměj nikde, Matouš nikde, Tomáš nikde, Tadeáš nikde, Jakub syn Alfeův nikde, Šimon Kananejský nikde, ani Jakub a Jan, synové Zebedovi nikde, zato Jidášů davy.

  Panebože, prosím Tě, ať Tě ani nenapadne vtělovat se zas do člověka. Zůstaň, kde jsi. Mezi námi by se ti nelíbilo. .... Jedině že bys velmi, ale velmi slevil ze svých zásad. Není to vlastně nic těžkého. Stačilo by krátké školení v družném kruhu našich politických špiček. A vzhledem k tomu, že umíš měnit vodu ve víno, čekala by tě skvělá kariéra. Nejen Templářské sklepy by Tě platily zlatem.

 

 

 

 

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ knihy Jiřího Jilíka

Poošavím cestou králů a špehýřů

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda král

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka

Pověsti z hor a podhůří

Tajemný Říp

 

Knihy FANKA JILÍKA:  

Bosá léta a Tajemství lásky

 
 

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY

30. 9. Uherské Hradiště, Klub kultury, Život a tvorba Fanka Jilíka (A3V)
 5.10. Medlovice, knihovna, Muž, který viděl démona  ZRUŠENO!
8. 10. Uherské Hradiště, Klub kultury, Poolšavím cestou králů /3. část/ (A3V)
9. 10. Šumice, Místní knihovna, 18.00, Jdu Slováckem krásným.  ZRUŠENO!
5. 11. Uherské Hradiště, Klub kultury, Poolšavím cestou králů /4/ (A3V)
29.5.2021 Starý Hrozenkov, Rereační stř. KORD, Žítkovské čarování (neveřejná akce)
31.7. Starý Hrozenkov, RS KORD, Žítkovské čarování (neveřejná akce)
28.8. Starý Hrozenkov, RS KORD, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode