... novinář a publicista ...

Fejeton: O dvanácti měsíčkách

31.03.2014 07:57

Nejen lidé i počasí je zmatené – jaro přišlo hned po podzimu, na zimu se zapomnělo. Když je chaos v lidské společnosti, tak se to dá pochopit, jsme bordeláři plní protikladných tužeb, a tak se ani nelze moc divit tomu, že se ve světě na jednom konci něco staví a na druhém už totéž bourá, vše se převrací a proměňuje v chaotickém pohybu. Lidi ztrácejí jistotu a schopnost orientace, jedni se tlačí s nadějí na lepší život tam, odkud se jiní z téhož důvodu snaží utéci, a v té mačkanici dav občas několik jednotlivců ušlape, anebo obráceně.

Jestli něco na téhle zemi dosud fungovalo s nezvratnou pravidelností, byly měsíce roku. Po prosinci vždy přišel leden, květen nikdy nepředběhl duben a v září šli prvňáčci poprvé do školy. S pochopením jsme vzali na vědomí, když měsíce prosinec a červen „přesednutím“ na okamžik - podotýkám, na okamžik! - pomohly nebohé Marušce splnit nadlidský úkol uložený jí macechou - natrhat v lese v době vlády prosince jahody dozrávající v červnu, jak nás o tom zpravuje známá pohádka. Ale to byla jen výjimka, která potvrzuje pravidlo.

Soudě podle letošní zimy/nezimy se s měsíci něco děje a nevěstí to nic dobrého.

Únik z nejisté politické i meteorologické současnosti nabízí kino Hvězda. A stojí za to jeho nabídku využít; biograf sám je krásný, pohodlný, služby vzorné. Je ovšem třeba si pohlídat co se hraje, neboť i v režisérské branži platí podobný princip jako v ministerské – odbornosti netřeba, stačí znalost mechanismů a technologie, vlastní duch díla a jeho umělecká hodnota pak často odrážejí velké prázdno, dokonalý obraz nitra tvůrcova.

Někdy je na tvůrce krátký i štáb odborných poradců, jako je tomu v případě nízkonákladového populárně naučného hraného velkofilmu Cyril a Metoděj, apoštolové Slovanů. Filmu nelze upřít vzdělávací ambice, v tomto ohledu nezapře svůj původ v hraném dokumentu (dnes se říká docu-drama) určeném pro televizi. Snad ve snaze oslovit současnou mladou generaci používá místy až příliš současný slovník. Tak kníže Rostislav promlouvá k lidem svého dvora o tom, že přijetí křesťanství je „složitý proces“, Konstantin s Metodějem se při setkání po letech zdraví „Ahoj, brácho!“ a při dobývání Veligradu velitel svým lučištníkům vydává povel výstřelu slovy: „Pozor, pal!“ Škoda vad na kráse, ale nebuďme hnidopiši. Důležité je, aby starší žáci a středoškoláci, zvláště ti naši, kteří společně s námi žijí na území, kde se příběh z valné části odehrává, film viděli a s pomocí pedagogů dokázali i prostřednictvím obrazů z dějin Velké Moravy obohatit své vnímání krajiny, v níž žijí. Neboť budou to právě oni, kteří se v brzké době stanou „svrchovanými vládci“ této krajiny a budou rozhodovat o tom, kolik orné půdy úrodného Pomoraví půdy je ještě třeba zastavit halami všelikých podniků a firem; kolik je ještě třeba vybudovat betonových monster zastiňujících svou masou i pýchou barokní kupole hradišťských kostelů; kolik stromů, alejí i lesů je třeba pokácet... A to všechno pro to, aby se tam, kde žijí, cítili dobře. Anebo jsou ještě jiné důvody? Jaké?

Marušce z Erbenovy pohádky pomohla příroda a učinila zázrak. Zázraky se dějí jen tam, kde je pokora a prosba. Obávám se, že člověk k tomuto druhu už dávno nepatří. Možná i proto si prosinec, leden a únor řekli, že kvůli nám si nebudou honit triko, sebrali se a zapadli někam do baru na panáka. Když si dají dva, dostanou k nim pivo zdarma. Nepochybně brzy pozvou zbylé měsíce...

 

 

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

Nové vydání knihy ŽÍTKOVSKÉ ČAROVÁNÍ

v knihkupectvích  od 8. března 2021.

 
Knihu je možné objednat na e-shopech nakladatelství  a u autora: jiri.jilik@gmail.com. 
Nabídka knih Jiřího Jilíka, viz zde: "Nakladatelství VELIGRAD".
 

 

Autorská čtení, besedy, přednášky 2021  

29. 5. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

  8. 7. Sobotka, 15.00 hod. Žítkovské bohyně. Beseda v rámci festivalu "Šrámkova Sobotka"

31.7. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

7. 8. Kyjov, Městské nformační centrum.  Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácla. Autorské čtení

28. 8. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00 hod. Žítkovské čarování. Beseda

9. 9. Vlčnov, Místní knihovna. Jan Jančam život a tvorba vlčnovského rodáka. Přednáška s ukázkami z tvorby.

 
 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode