... novinář a publicista ...

Když dva vidí totéž...

09.12.2009 21:05

Na semináři věnovaném velkomoravské lokalitě na sadské výšině (22.10.) jsem si zas jednou uvědomil, že když se dva dívají na totéž, nemusí totéž vidět. Někteří účastníci rozpravy považovali výhled z této lokality za tristní záležitost s dominujícími paneláky a průmyslovými objekty, druzí zde naopak prožili při pozorování západu slunce nezapomenutelné chvíle. Názor těch prvních našel dokonce vizuální podobu v projektu na úpravu této lokality tak, aby výhled na město a celý horizont Chřibů byl zcela zakryt výsadbou zeleně. Podpůrným argumentem těch druhých je skutečnost, že Hradišťané, nejenom ti, kteří venčí pejsky, ale i milenci či maminky s malými dětmi, sem přicházejí právě kvůli výhledu na město a na Pomoraví. Patří k těm druhým – výhled odtud mně naplňuje klidem a vzbuzuje i mnohé asociace. Vždy si uvědomuji, že jsem v prostoru, kterým se pohyboval moravský kníže Svatopluk a křtil zde arcibiskup Metoděj... A kousek ode mne jsou i pochováni.

Nevím, co si myslí o historii a památkách ti, kteří přicházejí na sadskou výšinu venčit pejsky – a je jich skutečně mnoho - a nechají je, aby v základech mravského metropolitního chrámu zasvěceného Panně Marii, na hrobě sv. Metoděje, dělali to, co mouchy na obrazu císaře pána v hostinci u Kalicha, když tam sedával Švejk.

Vzpomněl jsem si na to ve chvíli, kdy dva mladí tvůrci na světelné tabuli představovali projekty, v nichž řeší způsob, jak nabídnout historické hodnoty lokality veřejnosti, hradišťské i mimohradišťské, prostě jak sem přivést lidi, jak památku zatraktivnit. Není podstatné, jestli se mi ty projekty líbily či nikoliv. Spíše mne napadlo, jestli bychom dříve, než vložíme peníze do zatraktivnění památek, neměli je vložit do kultivace a vzdělání lidí, aby více věděli a lépe cítili. Za mého dětství, když šel muž kolem kamenného kříže, smekl a žena se přežehnala. Symbol víry? Také, ale především výraz pokory člověka před Všehomírem. A tak soudím, že pokud člověk nenabude úcty k památce, k výtvoru lidského ducha a lidských rukou, můžeme v Sadech a kdekoli jinde stavět muzea, vysazovat aleje a parky, budovat památníky, ale stejně to nebude nic platné. Jenom pejsci budou mít dražší hajzlíky.

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

Nové vydání knihy ŽÍTKOVSKÉ ČAROVÁNÍ

v knihkupectvích  od 8. března 2021.

 
Knihu je možné objednat na e-shopech nakladatelství  a u autora: jiri.jilik@gmail.com. 
Nabídka knih Jiřího Jilíka, viz zde: "Nakladatelství VELIGRAD".
 

 

Autorská čtení, besedy, přednášky 2021  

29. 5. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

  8. 7. Sobotka, 15.00 hod. Žítkovské bohyně. Beseda v rámci festivalu "Šrámkova Sobotka"

31.7. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

7. 8. Kyjov, Městské nformační centrum.  Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácla. Autorské čtení

28. 8. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00 hod. Žítkovské čarování. Beseda

9. 9. Vlčnov, Místní knihovna. Jan Jančam život a tvorba vlčnovského rodáka. Přednáška s ukázkami z tvorby.

 
 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode