... novinář a publicista ...

Když má vlak zpoždění

03.05.2015 12:52

Oslovení „vy bando“ mělo odjakživa pejorativní přízvuk. V dobách klukovských nás tak dospělí okřikovali, pokud jsme narušovali nějakým rámusem či jiným nepřístojným chováním poklid, jevící se nám jako stojaté vody, jež je třeba rozčeřit. Dělo se tak například natíráním klik venkovních dveří domů některých zvláště nerudných a neoblíbených důchodců, hořčicí. Pak jsme zazvonili a bezpečně vzdáleni od místa činu se radovali z jejich popudlivých reakcí. Byli jsme prostě „banda“. Tehdy jsem já ani mí kamarádi netušili, že „banda“ nemusí být výlučně oslovením pro narušitele veřejného pořádku, anebo ještě jinak – že může být i banda, která dokáže strnulé vody lenivého poklidu a průměrnosti narušit i vyvoláváním pozitivních emocí. S jednou takovou bandou jsem se setkal v předvečer 1. máje v Kongresovém centru REC Group ve Starém Městě v pořadu Moravský kabaret s podtitulem „Na druhé koleji 14.32“. Vlastně to byly bandy dvě. Tou první byla virtuózní Hudební banda v čele s primáriusem Jiřím Pospíchalem, která má bandu rovnou v oficiálním pojmenování, a svou virtuozitu potvrdila již v úvodním minikoncertu ze skladeb Nicolae Buica, Franze Lehára, Gézy Horvátha, Pablo de Sarasate a cimbálových variací Petra Gablase. Tou druhou byl Taneční soubor Hradišťan, ale mohli bychom klidně říci „taneční banda“. Spojením těch dvou vznikla velmi třaskavá směs, nabitá silnou, uhrančivou emocí, vybuchující v eruptivních výronech hudebních a tanečních nápadů.

Ne vždy se divák setká s tak dokonalým souzněním v „bláznění“ dvou profesionálních těles, které se jindy a jinde zabývají převážně vážnými hudebními a tanečními tématy. Tady se na scéně odehrávalo krásné ballabile, v němž se místy motivačně ozýval rej masopustní, oproštěný od nánosů pamětné tradice a dolující své motivy kdesi z hloubi věků lidské kultury, kde láska a smrt byly chápány jako rovnocenné milenky člověka, věrné a vášnivé, které byly zvány ke stolu, k poháru vína i k tanci.

Těžko mi bylo rozpoznat – ať šlo o hudbu nebo tanec - co mělo navrch nad čím: zda stylizace a řád nad volností a improvizací anebo obráceně. Koneckonců, není-liž mistrovstvím právě tato schopnost znejistit domýšlivý, zdánlivě analytický úsudek diváka?

Tanečnice byly krásné a smyslné, což každý mužský divák zpravidla ocení. Ba nabyl jsem dojmu, když se přiblížily v závěru svých tanečních kreací k diváckým řadám, že se dívají se zalíbením právě na mne. Můj zdánlivě analytický úsudek naštěstí záhy přehlušil zvuk nádražního hlášení, že vlak, který měl přijet ve 14.32 a měl zpoždění, právě přijíždí na druhou kolej, a peron, ještě před chvílí dějiště obrazů „okamžitého a pomíjejícího splynutí lidí vytržených ze zaběhlých kolejí všedních dnů“, se vyprázdnil. Kdyby se tak nestalo, možná bych zklamán zjistil, že ony pohledy nebyly určeny mně, ale Igorovi Stránskému sedícímu po mé levici. Takto jsem z představení odcházel samolibě spokojen.

1. května se mají dva lidé políbit pod rozkvetlou třešní. Mě o den dříve políbila celá banda. Banda báječných muzikantů (včetně jedné půvabné hudebnice), tanečníků a tanečnic, a ti, kteří ten pořad vymysleli, dali dohromady a do kostýmů: Laďka Košíková, Eva Jiřikovská, Vlastimil Peška a Jiří Pospíchal. Byly to sladké polibky v předvečer 1. máje 2015.

Jiří Jilík

 

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ knihy Jiřího Jilíka

Fanek Jilík: Bosá léta

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda králů

Chřiby, hledání hrobu sv. Metoděje

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka

Pověsti z hor a podhůří

Tajemný Říp

Kniha Bosá léta je v distribuci pouze u knihkupců v Uh. Hradišti (Portal), Uh. Brodě (Formát), Kyjov (Bůžek), Hodoníně (Dvořáková), v Městskén iformačním centru  a v Rámařství Petry Jilíkové v Uh. Hradišti.

 

Objednávky: viz kontakt

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY, AUTORSKÁ ČTENÍ

30. července, Skanzen Rochus Mařatice, Veselosti nikdy dosti. Pořad o humoru v lidové kultuře

24. srpna, Kordárna Starý Hrozenkov, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

2. září, Uherské Hradiště, Knihovna BBB - pobočka Studentské náměstí (kasárna), Bosá léta, beseda o knize F. Jilíka

11. září, Reduta Uh. Hradiště, Žítkovské čarování, 14.30 hod., (Akademie 3. věku)

28. září, Kordárna, Starý Hrozenkov, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

3. října, Otrokovice, Městská knihovna, 17.00 hod., Žítkovské čarování

5. října, Nevšová, Městská knihovna, Žítkovské čarování

9. října, Městská knihovna Kunovice, 17.00 beseda ke knize F. Jilíka Bosá léta

10. října, Hustopeče, Městská knihovna, 17.00, Žítkovské čarování

16. října, Reduta Uh. Hradiště, Po stezkách vyzvědačů, 14.30 hod., (Akademie 3. věku)

8. listopadu, Mistřice, sál pohostinství, beseda o tvorbě, 18.00 hodin

11. listopadu, Městská knihovna Brušperk, Žítkovské čarování

12. listopadu, Frenštát p. Radhoštěm, Městská knihovna, Žítkovské čarování

13. listopadu, Reduta Uh. Hradiště, Jdu Slováckem krásným, 14.30 hod., (Akademie 3. věku)

19. listopadu,  Topolná, Místní knihovna, 17.00 hod., Žítkovské čarování

20. listopadu, Rakvice, Místní knihovna, 17 hodin, Žítkovské čarování

23. listopadu, Polešovice, Kulturní dům, repríza pořadu MFF Strážnice Slovácká čítanka venovaného dílu Jana Michala Dvoreckého

14. ledna 2020, Reduta Uh. Hradiště, 14.30 hod. , Život a tvorba Fanka Jilíka (A3V)

 
 

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode