... novinář a publicista ...

Obrazy Miška Evena ve Veselí

27.09.2009 17:06

V Galerie Ve Dvoře ve Veselí nad Moravou mají jednu zvláštnost, s níž jsem se dosud nesetkal. Vernisáže zde bývají v neděli v 10 hodin dopoledne. Možná je to pozůstatek z dob, kdy se podobnými akcemi měl lid odlákat od návštěvy bophoslužeb, možná je důvod zcela jiný. Nevím, ale ať tak či onak, právě tento termín mnoha návštěvníkům, zvláště vzdálenějším přespolním, vyhovoval.

Opět se ukázalo, že Miško má všude přátele – galerie se v deset zcela zaplnila. Přišli domácí, přijeli přátelé z Ostrohu, Hradiště, Uherského Brodu... Z Brna přijela Olga Vlasáková, sběratelka a publicistka a novinář Luboš Petřík, ostrožský malíř Zdeněk Hudeček vyslal za sebe manželku, neboť sám připravoval na odpoledne téhož dne výstavu v Ostrožské Nové Vsi. Radoval jsem se ze setkání s otcem a synem Smutných, z nichž Smutný junior spolu s kolegou z veselské ZUŠ obohatili vernisáž vážnou hudbou. A samozřejmě i z toho, že Miškovi přijeli na vernisáž zahrát jeho i moji přátelé Gajdoši z Kopanic. Výstavu zahájil pan ředitel Římák a o Evenovi jsem pak mluvil já, protože se dobře známe a leccos jsme spolu prožili. A taky jsem přečetl první fejeton z knížky Jdu Slováckem krásným, ve kterém rozebírám jeden Mistrův obraz. Atmosféra byla nádherná, zvláště, co se rozkřiklo, že Miško bude mít 7. listopadu pětasdmdesát. Takže byly i gratulace a květiny.

A samozřejmě víno a jednohubky. Za ně je třeba poděkovat knihařské a rámařské firmě Petry a Pavla Havlíkových, což je moje dcera a zeť. Zeť Pavel vede pobočku jejich hradišťské dílny ve Veselí nad Moravou (na Menšíkovém, při hlavní silnici, myslím, že je to Masarykova ulice). Rámují a paspartují tam obrazy, vážou knihy, prodávají reprodukce i grafická výtvarná díla, mimo jiné i adjustované autorské tisky (Moarcha Evena, Zdeňka Hudečka a dalších umělců), vhodné jako vkusný dárek. Kdo nestihl výstavu, nemusí být smutný, Pavel Havlík bude potěšen návštěvou každého milovníka pěkné knihy a výtvarného umění ve veselské provozovně.

(Viz též fejeton O kraji, kde je vše možné v části Tak to vidím já.)

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

Nové vydání knihy ŽÍTKOVSKÉ ČAROVÁNÍ

v knihkupectvích  od 8. března 2021.

 
Knihu je možné objednat na e-shopech nakladatelství  a u autora: jiri.jilik@gmail.com. 
Nabídka knih Jiřího Jilíka, viz zde: "Nakladatelství VELIGRAD".
 

 

Autorská čtení, besedy, přednášky 2021  

29. 5. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

  8. 7. Sobotka, 15.00 hod. Žítkovské bohyně. Beseda v rámci festivalu "Šrámkova Sobotka"

31.7. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

7. 8. Kyjov, Městské nformační centrum.  Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácla. Autorské čtení

28. 8. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00 hod. Žítkovské čarování. Beseda

9. 9. Vlčnov, Místní knihovna. Jan Jančam život a tvorba vlčnovského rodáka. Přednáška s ukázkami z tvorby.

 
 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode