... novinář a publicista ...

Podzim na Slovácku

16.10.2010 08:30

Setkání se Zdeňkem Thomou

Cestovatel, fotograf a spisovatel Zdeněk Thoma představil v pátek 8. září v malé galerii Rámařství Petry Havlíkové Jilíkové (Palackého nám. 41, Uherské Hradiště) fotografický projekt Manang po třiceti letech, který připravil společně se synem Michalem.

Zdeněk Thoma strávil na cestách po Asii sedm let svého života, často pobýval zejména v Japonsku a Nepálu, navštívil též Tibet a setkal se s tibetským dalajlámou. Je autorem cestopisů (kupř. Země bohů a démonů, Toulky po Japonsku aj.), spoluautorem knih s asijskou tématikou (Svět tibetského buddhismu, Velká kniha čaje aj.), svými fotografiemi doprovodil desítky publikací a připravil řadu výstav.

Se Zdeňkem se známe od 70. let, kdy přijížděl na Slovácko fotografovat folklorní motivy. Tak se ocitl i ve Vlčnově na jízdě králů, kam pak přijížděl pár let pravidelně, několikrát i se svými japonskými přáteli. A tak občasná výstava jeho fotografií v Uherském Hradišti již patří k tradici našeho dlouholetého přátelství. 

Fotogalerie setkání se Zdeňkem Thomou a vernisáž výstavy Manang po třiceti letech v malé galerii Petry Havlíkové Jilíkové, 8. října 2010.


Od Samka k Antošovi

Týž večer po vernisáži jsme ze Zdeňkem navštívili v Redutě báječný pořad o Samkovi Dudíkovi v režii Jiřího Plocka a Břeti Rychlíka, který pořad také vtipně moderoval. Z účinkujících musím vzpomenout primáše Petra Mičky, který dozrává ve velkou primášskou osobnost. Mám z toho radost; Petr je synem mého spolužáka z vysokoškolských studií Antoše Mičky, rodáka z Velké. Mičci jsou tradiční velický rod, píši o nich v Rebelech proti všednosti. Horňácký patriot a folklorista, navíc doktor filozofie Antoš, podnes „pan řídící“ na základní škole v Louce, vychovával žáky vždycky k „pěsničce“. Když jsem za ním jezdil do školy, zpravidla jsem ho zastihl před žáky s houslemi v rukou. A tak vedl i své syny. Oba jsou muzikanti a nositeli horňácké hudecké tradice. Předevčírem, 10. října, měl Antoš pětašedesátiny, tož mu ještě jednou aj takto posílám blahopřání a vzkaz, že může být na kluky hrdý. Což on samozřejmě je. 

Fotogalerie svěcení obrázku sv. Jana Evangelisty na Tabarkách a Beseda ve Vrbce s expedicí Chřiby, 9. října 2010.


Křížem krážem slovanským světem

Na Památníku Velké Moravy hostovali v neděli 10. října dopoledne Jiří Plocek a Jarin Nečas s hudebním pořadem inspirovaným cestami Ludvíka Kuby za lidovou písní. Přivezli zajímavé nahrávky staré aj nové z míst, kde Kuba kdysi sbíral pro svoje dílo Slovanstvo ve svých zpěvech. Byl to pěkný pořad, pár snímků Mirka Potyky je ve fotogalerii.


Světili jsme obrázek sv. Jana

Po poledni jsme s přáteli uháněli na Tabarky v Chřibech, což je známá archeologická lokalita v Chřibech, mezi Kudlovskou dolinou a Novou Dědinou. Při svých cestách s Expedicí Chřiby jsme vloni narazili na drobnou, značně zdevastovanou památku - obrázek sv. Jana. Rozhodli jsme se obrázek zrestaurovat a vrátit mu opět důstojné místo v lesním zátiší. Restaurace obrazu se ujal malíř Ctirad Kubošek z Roštína, rekonstrukci sponzoroval člen expedice Karel Grabovský. Nu a v neděli ve dvě odpoledne se konala slavnost, během které obrázek sv. Jana Evangelisty posvětil kvasický farář P. Petr Utíkal. Následovala návštěva místního muzea ve Vrbce a nakonec beseda v hospodě Na Hradské o Expedici Chřiby. Krásná podzimní slavnost se vydařila.


Ve jménu folkloru

V sobotu 9. října jsem na zámku v Uherském Ostrohu zahajoval výstavu malíři Zdeňkovi Hudečkovi. Byla to v Ostrohu „premiéra“ jeho folklorně laděné tvorby. Během tří let vytvořil Hudeček svým osobitým výtvarným rukopisem umělecky zajímavý cyklus, který stojí vidění. Potěšily mně mj. tři portréty významných ostrožských rodáků. Všechny tři – spisovatele Zdeňka Galušku a malíře Františka Bezděka a Josefa Pšurného jsem osobně znal a poslední dva jmenované i navštěvoval; obrazy vyvolaly ve mně nostalgickou vzpomínku.


Recepce ke státnímu svátku Taiwanu

S Marcelem Římákem, ředitelem Městského kulturního střediska ve Veselí nad Moravou jsme se 6. října vydali do Prahy na recepci ke státnímu svátku Čínské republiky na Taiwanu (10.10.). Recepce se konala v hotelu Mariot a setkali jsme se na ní s taiwanskými diplomaty a českou malířkou Natašou Suttou, absolventkou akademie výtvarných umění v Taipei. Pakliže vše vyjde, bude v březnu příštího roku ve Veselí tradiční Seminář asijských filmů zaměřený na kinematografii Taiwanu.

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ knihy Jiřího Jilíka

Poošavím cestou králů a špehýřů

Fanek Jilík: Bosá léta

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda král

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka

Pověsti z hor a podhůří

Tajemný Říp

Kniha Bosá léta je v distribuci  v  prodeji v Rámařství Petry Jilíkové v Uh. Hradišti a v informačních centrech v Kunovicích a Uh. Ostrohu.

 

Objednávky: viz kontakt

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY, AUTORSKÁ ČTENÍ

2. října, Uherské Hradiště, Knihovna BBB - pobočka Kasárna, 17.00,  Bosá léta, beseda o knize F. Jilíka

3. října, Otrokovice, Městská knihovna, 16.00 hod., Žítkovské čarování

6. října, Nevšová, Městská knihovna, Žítkovské čarování

9. října, Městská knihovna Kunovice, 17.00 beseda ke knize F. Jilíka Bosá léta

10. října, Hustopeče, Městská knihovna, 17.00, Žítkovské čarování

11. října, Břestek, Místní knihovna, Jdu Slováckem krásným, 17.00 hod.

14. října, Ostrožská Nová Ves, Místní knihovna, 17.00 hod., beseda o knize F. Jilíka Bosá léta

16. října, Reduta Uh. Hradiště, Po stezkách vyzvědačů, 14.30 hod., (Akademie 3. věku)

16. října, Vlčnov, Místní knihovna, Povídání o literatuře, 17.00 (Pořádá redakce Malovaného kraje.)

17. října, Hasoňova usedlost, Šumice, 17.00 hod., Poolšavím po cestě králů prezentace nové knihy

21. října, Knihovna BBB UH, 18.00, Poolšavím po cestě králů a špehýřů, prezentace nové knihy

22. října, Muzeum Bojkovska, Bojkovice,  17.00 hod.,  Poolšavím po cestě králů a špehýřů, prezentace nové knihy

7. listopadu, 18.00 hod., Kněžpole, Místní knihovna, beseda o tvorbě

8. listopadu, Mistřice, sál pohostinství, beseda o tvorbě, 18.00 hodin

11. listopadu, Městská knihovna Brušperk, Žítkovské čarování

12. listopadu, Frenštát p. Radhoštěm, Městská knihovna, Žítkovské čarování

13. listopadu, Reduta Uh. Hradiště, Jdu Slováckem krásným, 14.30 hod., (Akademie 3. věku)

18. listopadu, Slavkov, Místní knihovna, Záhadná jízda králů, 17.00

19. listopadu,  Topolná, Místní knihovna, 17.00 hod., Žítkovské čarování

20. listopadu, Rakvice, Místní knihovna, 17 hodin, Žítkovské čarování

23. listopadu, Polešovice, Kulturní dům, repríza pořadu MFF Strážnice Slovácká čítanka věnovaného dílu Jana Michala Dvoreckého

14. ledna 2020, Reduta Uh. Hradiště, 14.30 hod. , Život a tvorba Fanka Jilíka (A3V)

16. ledna, Slavičín, Městská knihovna, Poolšavím, cestou králů a špehýřů

24. února, Městská knihovna Mikulov, beseda o tvorbě

 
 

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode