... novinář a publicista ...

Přečetli jsme ve Slováckých novinách

02.08.2008 22:09

Jiří Jilík jde Slováckem krásným

Je to půl roku, co jsme ve Stanclově lékárně v Uherském Hradišti vítali knihu, na které se Jiří Jilík významným způsobem podílel jako spoluautor a editor,  a v tyto dny přichází s novou knížkou. Její název Jdu Slováckem krásným předznamenává o čem pojednává – o Slovácku, jeho lidových tradicích a folkloru. A o ní jsem si povídala s autorem.

Můžete knížku čtenářům přiblížit?

Pro ty, kteří znají moji knížku Rebelové proti všednosti, která vyšla v r. 2003, nebude velkým překvapením. Je to jakési volné pokračování. Podobně jako v té první knížce i tady se někdy sám, jindy s malířem Moarchem Evenem, vydávám na cesty Slováckem, abych čtenářům přiblížil lidové obyčeje, o nichž možná ani neví, že se ještě udržují. Knížka obsahuje čtyřiadvacet reportáží a fejetonů, jež jsou dalším výborem mojí novinářské tvorby z posledních zhruba deseti let.

Kam všude se může čtenář prostřednictvím knížky podívat?

Většina textů je z hradišťského Dolňácka, zejména z Poolšaví, kam jsem se častokrát vydával za  jarním zvykoslovím. Ve Veletinách, Hradčovicích, Drslavicích i Popovicích se podnes udržují krásné a zajímavé obyčeje. Vypravím ale také o kunovických handrlácích, o draní peří v Podolí či zabijačce v Hluku. S Miškem jsem se však vydávali také za hranice našeho regionu, na hanácké Slovácko a na Podluží, konkrétně na hody do Kobylí a do Lanžhota. Ve Velkých Bílovicích jsme několikrát zpívali zavádku, a prožívali krásné chvíle na Slováckém roku v Kyjově. S někdejším členem Výhonku Gustou Knotem jsem se vydal na pochovávání basy až do Opavy. A píši také o lidech, se kterými jsem se na svých cestách za folklorem setkal a kteří mě něčím zaujali, jako kupř. někdejší zpěvák Včelaranu z Topolné Jaroslav Hrdina, kopaničářský slavíček Ladislav Gabrhel, primáška Ženiček z Hluku Kateřina Říhová, již nežijí vedoucí souboru Brozané Věrek Blahutka, hudební redaktor Jaromír Nečas či zpívající biofyzik Josef Pešák.

Jak je patrno z tiráže, vydal jste knihu vlastním nákladem.

Ano. Regionální literatura nikdy neměla a nemá ani dnes na růžích ustláno. Takové knížky vycházejí v malých nákladech, protože mají čtenáře jenom v určitém regionu, a nakladatelé o ně nemají zájem, neboť na malém nákladu nemohou dosáhnout patřičný zisk. Regionální nakladatelství zacházejí na úbytě. Protože jsem kdysi v Břeclavi zakládal nakladatelství Moraviapress, pět let jsem stál v jeho čele a dovedu knihu nejen napsat, ale i připravit pro tisk, jevil se mi vlastní náklad jako schůdná možnost. Že jsem nevyšel ze cviku, jsem si ověřil při přípravě knížky o lékárně U Zlaté koruny, a pak už nebylo co řešit.

A co plány do budoucna?

Víte, já jsem žil dosti bohémským způsobem a ono se to na člověku přece jenom ve starším věku podepíše. Na mně trochu víc, než jsem očekával. Letos jsem musel ze zdravotních důvodů řadu aktivit opustit, ba odříci i některé již přislíbené literární zakázky. Ale musím dodělat rozdělanou práci, a tou je výbor z tvorby Jana Janči, rodáka z Vlčnova, kdysi významného novináře, který působil ve Vídni. A také dokončuji scénář videofilmu o přírodním parku Terezské údolí, což je krásný přírodní kout nedaleko Náměště na Hané. Je to velice zajímavá práce již tím, že průvodcem přírodou, ale i vzpomínkami na dětství a mládí prožité v tomto kraji bude herec a divadelní pedagog Ladislav Lakomý. A co bude dál? Už se těším, jak budu s vnukem chodit v Chřibech na houby a s Bořkem Žižlavským hledat mohylová pole a zapomenutá hradiště.

Tak ať na nějaké zajímavé skutečně narazíte.

Marie Beníčková
Slovácký deník, 1.8. 2008

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

Nové vydání knihy ŽÍTKOVSKÉ ČAROVÁNÍ

v knihkupectvích  od 8. března 2021.

 
Knihu je možné objednat na e-shopech nakladatelství  a u autora: jiri.jilik@gmail.com. 
Nabídka knih Jiřího Jilíka, viz zde: "Nakladatelství VELIGRAD".
 

 

Autorská čtení, besedy, přednášky 2021  

29. 5. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

  8. 7. Sobotka, 15.00 hod. Žítkovské bohyně. Beseda v rámci festivalu "Šrámkova Sobotka"

31.7. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

7. 8. Kyjov, Městské nformační centrum.  Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácla. Autorské čtení

28. 8. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00 hod. Žítkovské čarování. Beseda

9. 9. Vlčnov, Místní knihovna. Jan Jančam život a tvorba vlčnovského rodáka. Přednáška s ukázkami z tvorby.

 
 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode