... novinář a publicista ...

Přečetli jsme za vás v Denících Olomouckého kraje

18.03.2010 18:29

Krajinu utváří nejen příroda, ale i její paměť

 

Náměšť na Hané – O krásách Terezského údolí u Náměště na Hané na Olomoucku natočil nový dokumentární film Ivan Stříteský; Jiří Jilík k němu napsal scénář. Půlhodinový film bude mít v neděli 14. března v Náměšti slavnostní premiéru. Kotouče snímku Terezské údolí – Dívejte se srdcem se poprvé rozvinou ve 14 hodin v tamním kulturním zařízení.

Toto údolí nepatří k nejvyhledávanějším přírodním parkům na Moravě, spíše naopak, znají a navštěvují je ponejvíce lidé vyhledávající tichá a zapomenutá přírodní zákoutí, kde člověk často během dvou hodin nepotká živáčka. Asi tak dlouho trvá procházka Terezským údolí, loukami podél říčky Šumice a pěšinou spojující městečko Náměšť na Hané s vesnicí Laškovem, ležící již v podhůří Bouzovské vrchoviny.

O okolnostech vzniku nového snímku jsme se pobavili se sénáristou Jiřím Jilíkem.

Režisér pochází z hanáckého Prostějova, vy ze slováckého Uherského Hradiště. Jak jste se dali vůbec dohromady?

Naše spolupráce začala před pěti lety, kdy mě Ivan Stříteský, majitel a jediný zaměstnanec Ekologického audiovizuálního centra SKYFILM, oslovil, jestli bych nenapsal scénář k filmu o Chřibech. Protože Chřiby dobře znám a s tzv. „expedicí Chřiby“ se jimi intenzivně toulám už pěknou řádku let, nabídku jsem přijal. Tak vznikl před čtyřmi lety zdařilý snímek „Chřiby, hory lidí a mýtů“. Když se v roce 2007 Ivan rozhodl natočit snímek o přírodní rezervaci Terezském údolí, obrátil se opět na mě. Neváhal jsem a nelituji.

Přesto. Mezi Slováckem a Hanou je určitá vzdálenost, vyjádřitelná nejen v délkových mírách a vy jste autor spjatý takřka výlučně s Pomoravím. V čem byla práce na tomto filmu jiná.

Hlavně v tom, že do té doby jsem nikdy o Terezském údolí neslyšel a v Náměšti na Hané nikdy nebyl. Ale právě to, že budu v prostoru mně neznámém, mě docela lákalo. Práce na scénáři se pak stává i zajímavým dobrodružstvím. Nastěhoval jsem se na nějaký čas do maličkých lázní Slatinice, kousek od Náměště, neboť tam pohříchu tehdy nebyl ani průměrný hotel či penzion, a údolí i okolní lesy jsem si prochodil. A ponořil se do současných prací o údolí i do starší hanácké regionální literatury, kterou mně bohatě zásobila kamarádka, knihovnice z vyškovské Knihovny Karla Dvořáčka. Společně s Ivanem jsme navštívili pana Ladislava Rašku, který se v údolí narodil a prožil tam celé dětství, i některé další pamětníky. A z těch střípků a dojmů jsem pak skládal výslednou představu, kterou do skutečných obrazů mistrně převedl Ivan.

Proč je v názvu ten dovětek – Dívejte se srdcem. Nestačí oči?

Nestačí. Ono Terezské údolí jsou – sice krásné – ale jenom louky. Nejsou v něm žádné stavby a památky, nepotkáte tam lidi. Jenom příroda. Ale na tom těžko postavíte film, aby nenudil. A tak jsme se s režisérem pokusili vyvolat „paměť krajiny“. Ukázat i to, co vidět není, ale je to v krajině přítomno, třeba pověsti.

To znamená, že jste angažovali také herce?

Ano. Dá se to tak říci. A jednoho je třeba jmenovat. Tenhle film „neudělala“ jenom Ivana Stříteského kamera, ale také průvodce údolím – Ladislav Lakomý, největší z moravských herců, vynikající recitátor a docent JAMU. My jsme Ivanem netušili, že je rodákem z Náměště, pro mě byl vždy brněnským hercem. Byli jsme s režisérem na první návštěvě u starostky Náměště paní Husičkové a ta mě vybavila různou propagační literaturou, jakou si dnes obce a mikroregiony vydávají. Listuji namátkou jednou brožurou a v kapitole významní rodáci vidím jméno Ladislava Lakomého. „Ale vždyť on tady bydlí,“ povídá paní starostka a napsala mně jeho telefonní číslo. Pan docent nabídlu přijal. S ním a jeho spolužákem Ladislavem Raškou jsme se pak jednoho dnes vydali na túru údolím. Přes Šumici po kamenech přeskakovali jak mladíci. S nimi a jejich vzpomínáním to byla moje nejpěknější cesta tím krajem. Film  účastí Ladislava Lakomého velice získal.

Uvidíme snímek v televizi?

Jak znám obyčeje v české televize velice pochybuji.

Proč?

Nevím. To se musíte zeptat jich. Ale určitě nějaký důvod mít budou. Třeba, že se nevejdeme do jejich formátu.

Máte s režisérem Stříteským nějaké další plány?

V současné době začínáme připravovat snímek s tématem péče o krajinu. Co bude a jestli něco bude dál, uvidíme.

Připravil: Martin Nevyjel

(Prostějovský deník, 12.3. 2010)

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda králů

Chřiby, hledání hrobu sv. Metoděje

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka

 

Objednávky: viz kontakt

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY, AUTORSKÁ ČTENÍ

14. října 2018, Klub sportu a kultury ve Vlčnově, 16 hod., "křest" knihy Josefa Kukulky Pod doškovými střechami

22. října 2018, Místní knihovna Slavkov, 17.15 hod., Zapomenuté příběhy Poolšaví

28. října 2018, Místní knihovna Ctiněves pod Řípem, křest knihy Tajemný Říp

9. listopadu 2018, Mistřice, hostinec U Knotů, 18.00 hod., Záhadná jízda králů

10. listopadu 2018, Modrá, Archeoskanzen, 14.00 hod., křest knihy Chřiby Pověsti z hor a podhůří

3. prosince 2018, hotel Harmonie, Luhačovice, 19.00 hod., Žítkovské čarování (neveřejná akce)

15. června 2019, Kordárna Starý Hrozenkov, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

24. srpna 2019, Kordárna Starý Hrozenkov, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

 
 

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode