... novinář a publicista ...

Přečetli jsme za vás v Denících Olomouckého kraje

18.03.2010 18:29

Krajinu utváří nejen příroda, ale i její paměť

 

Náměšť na Hané – O krásách Terezského údolí u Náměště na Hané na Olomoucku natočil nový dokumentární film Ivan Stříteský; Jiří Jilík k němu napsal scénář. Půlhodinový film bude mít v neděli 14. března v Náměšti slavnostní premiéru. Kotouče snímku Terezské údolí – Dívejte se srdcem se poprvé rozvinou ve 14 hodin v tamním kulturním zařízení.

Toto údolí nepatří k nejvyhledávanějším přírodním parkům na Moravě, spíše naopak, znají a navštěvují je ponejvíce lidé vyhledávající tichá a zapomenutá přírodní zákoutí, kde člověk často během dvou hodin nepotká živáčka. Asi tak dlouho trvá procházka Terezským údolí, loukami podél říčky Šumice a pěšinou spojující městečko Náměšť na Hané s vesnicí Laškovem, ležící již v podhůří Bouzovské vrchoviny.

O okolnostech vzniku nového snímku jsme se pobavili se sénáristou Jiřím Jilíkem.

Režisér pochází z hanáckého Prostějova, vy ze slováckého Uherského Hradiště. Jak jste se dali vůbec dohromady?

Naše spolupráce začala před pěti lety, kdy mě Ivan Stříteský, majitel a jediný zaměstnanec Ekologického audiovizuálního centra SKYFILM, oslovil, jestli bych nenapsal scénář k filmu o Chřibech. Protože Chřiby dobře znám a s tzv. „expedicí Chřiby“ se jimi intenzivně toulám už pěknou řádku let, nabídku jsem přijal. Tak vznikl před čtyřmi lety zdařilý snímek „Chřiby, hory lidí a mýtů“. Když se v roce 2007 Ivan rozhodl natočit snímek o přírodní rezervaci Terezském údolí, obrátil se opět na mě. Neváhal jsem a nelituji.

Přesto. Mezi Slováckem a Hanou je určitá vzdálenost, vyjádřitelná nejen v délkových mírách a vy jste autor spjatý takřka výlučně s Pomoravím. V čem byla práce na tomto filmu jiná.

Hlavně v tom, že do té doby jsem nikdy o Terezském údolí neslyšel a v Náměšti na Hané nikdy nebyl. Ale právě to, že budu v prostoru mně neznámém, mě docela lákalo. Práce na scénáři se pak stává i zajímavým dobrodružstvím. Nastěhoval jsem se na nějaký čas do maličkých lázní Slatinice, kousek od Náměště, neboť tam pohříchu tehdy nebyl ani průměrný hotel či penzion, a údolí i okolní lesy jsem si prochodil. A ponořil se do současných prací o údolí i do starší hanácké regionální literatury, kterou mně bohatě zásobila kamarádka, knihovnice z vyškovské Knihovny Karla Dvořáčka. Společně s Ivanem jsme navštívili pana Ladislava Rašku, který se v údolí narodil a prožil tam celé dětství, i některé další pamětníky. A z těch střípků a dojmů jsem pak skládal výslednou představu, kterou do skutečných obrazů mistrně převedl Ivan.

Proč je v názvu ten dovětek – Dívejte se srdcem. Nestačí oči?

Nestačí. Ono Terezské údolí jsou – sice krásné – ale jenom louky. Nejsou v něm žádné stavby a památky, nepotkáte tam lidi. Jenom příroda. Ale na tom těžko postavíte film, aby nenudil. A tak jsme se s režisérem pokusili vyvolat „paměť krajiny“. Ukázat i to, co vidět není, ale je to v krajině přítomno, třeba pověsti.

To znamená, že jste angažovali také herce?

Ano. Dá se to tak říci. A jednoho je třeba jmenovat. Tenhle film „neudělala“ jenom Ivana Stříteského kamera, ale také průvodce údolím – Ladislav Lakomý, největší z moravských herců, vynikající recitátor a docent JAMU. My jsme Ivanem netušili, že je rodákem z Náměště, pro mě byl vždy brněnským hercem. Byli jsme s režisérem na první návštěvě u starostky Náměště paní Husičkové a ta mě vybavila různou propagační literaturou, jakou si dnes obce a mikroregiony vydávají. Listuji namátkou jednou brožurou a v kapitole významní rodáci vidím jméno Ladislava Lakomého. „Ale vždyť on tady bydlí,“ povídá paní starostka a napsala mně jeho telefonní číslo. Pan docent nabídlu přijal. S ním a jeho spolužákem Ladislavem Raškou jsme se pak jednoho dnes vydali na túru údolím. Přes Šumici po kamenech přeskakovali jak mladíci. S nimi a jejich vzpomínáním to byla moje nejpěknější cesta tím krajem. Film  účastí Ladislava Lakomého velice získal.

Uvidíme snímek v televizi?

Jak znám obyčeje v české televize velice pochybuji.

Proč?

Nevím. To se musíte zeptat jich. Ale určitě nějaký důvod mít budou. Třeba, že se nevejdeme do jejich formátu.

Máte s režisérem Stříteským nějaké další plány?

V současné době začínáme připravovat snímek s tématem péče o krajinu. Co bude a jestli něco bude dál, uvidíme.

Připravil: Martin Nevyjel

(Prostějovský deník, 12.3. 2010)

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

Nové vydání knihy ŽÍTKOVSKÉ ČAROVÁNÍ

v knihkupectvích  od 8. března 2021.

 
Knihu je možné objednat na e-shopech nakladatelství  a u autora: jiri.jilik@gmail.com. 
Nabídka knih Jiřího Jilíka, viz zde: "Nakladatelství VELIGRAD".
 

 

29. 5. 2021  

29. 5. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

  8. 7. Sobotka, 15.00 hod. Žítkovské bohyně. Beseda v rámci festivalu "Šrámkova Sobotka"

31.7. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

7. 8. Kyjov, Městské nformační centrum. Autorské čtení

28. 8. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00 hod. Žítkovské čarování. Beseda

 
 
 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode