... novinář a publicista ...

Projev čestného předsedy Klubu Štěpánů 28. 12. 2012 na POPO v Uh. Brodě

30.12.2012 21:35

  Milí Štěpáni, vážení přátelé a kamarádi, milovníci lidové písně a vína, končí jubilejní třicátý rok našeho Klubu Štěpánů. Tři desítky let od narození POPA, to je již doba zralosti, to už je vidět, zda ze semene vzklíčil zákrsek, nebo rovný strom. Uvážíme-li, že Klub Štěpánů má tři sta šedesát registrovaných členů, je jisté, že zakladatelé patrně ani netušili, jak plodnou rostlinku sadí a začínají pěstovat.

    Je dobré v takovou chvíli si připomenout i to, k čemu jsme se při vstupu do našeho Klubu zavázali. Jak se praví v našich stanovách, jsme spolek enom pro chlapy, kteří majú rádi vínko, pěsničky aj dobré pojezení a podporujú folklorní tradice. To podporování folklorních tradic bych podtrhl.

  Ale víte, není ani tak důležitá znalost stanov, jako jsou důležité životní postoje každého z nás. Vždyť Klubem Štěpánů prošla řada vynikajících muzikantů, zpěváků, tanečníků, prostě jedním slovem folkloristů a my jsme povinni chránit jejich odkaz, zprostředkovávat jej lidem kolem nás, ale je také záslužné a šlechtí to každého člena Klubu, když sám přidá k tomu krásnému a hodnotnému odkazu třebas malý kousek svého srdce.

  Jsme možná jediné sdružení či společnost, ve kterém členství nekončí úmrtím člena. I ti, kteří již navždy opustili tento svět, jsou dále v našich řadách, v řadách Klubu Štěpánů. Jsou vedeni v seznamech. Odpouštíme jsme jim samozřejmě placení členských příspěvků a omlouváme je z výborových i výročních schůzí, ale jinak jsou stále s námi: první čestný předseda našeho Klubu v roce 1982-1983 dr. Jan Pavelčík, hudební dramaturgové Jaroslav Carda Jurášek a Slávek Jakubíček, choreograf Jan Čumpelík, folkloristé Jan Miroslav Krist, Laďa Friedl, věrným stín vedoucího Brozanů Věrka Blahutky, od jehož smrti uplynulo právě letos deset let, zpěvák a boží člověk Tonda Čevela, muzikant a folklorista dr. Horymír Sušil, Ledňa, muzikanti Mirek Horsák a Peťa Švehlík z Burčáků, Petr Hrobař z Hradišťanu, Franta Kapsa z Nivnice, Jožka Kučera ze „Zahradníků“, Horňáci Jura Mička a Jara Miškeřík, doktor Jan Rampáček z opavského Výhonku, Milan Šášek, Pavel Šašinka, Franta Vystrčil, Bohumil Popelář, Petr Hrobař...

  Nezapomínejme na to, že jsou tu s námi. A hlavně nezapomínejme, že to byli lidé, kteří učinili službu lidové tradici a písni tou nejdůležitější hodnotou svých životů.   

  Pokračujme v dalším otevírajícím se desetiletí v jejich cestě. Víme, že není vždy jednoduchá, protože píseň je náročná milenka a jen málo manželek a partnerek se chce s ní o nás dělit. A není to ani služba výnosná, jako je sezení v dozorčí radě třeba akciové společnosti ČEZU. Je to ale čestná služba, protože tam, kde je píseň, mají k sobě lidé blíž. A pro něco takového stojí za to kus času svých životů obětovat.

  Že většina z Vás bera takový závazek s plnou vážností, o tom nasvědčují i dvě akce pro veřejnost, které jsme letos uspořádali či se na nich významně spolupodíleli. V srpnu to bylo letní setkání v POPOvicích a v říjnu Folklorní legendy tady v Domě kultury v Uh. Brodě. Podílela se na nich řada členů, ať již jako účinkující nebo jako organizátoři. Všem patří veliký dík, obě akce já osobně považuji za velice úspěšné, které také napomáhají veřejnosti pochopi, že za bohémskou slupkou našeho Klubu se skrývá vážný zájem a vážný úmysl.  

  A závěr mého projevu? Použiji verše básníka Mirka Kapinuse, učitele, kterého jsme nedávno pochovali na brodském hřbitově, a autora několika sbírek poezie:

Dokud nám srdce v prsou bije

a horká krev se lije z cév

musíme chránit pramen poezie

a zřídla z kterých tryská zpěv

 

 Jiří Jilík, čestný starosta POPO 2012 dne 28. 12. 2012 v Uherském Brodě na výročním rokování Klubu Štěpánů.

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ knihy Jiřího Jilíka

Fanek Jilík: Bosá léta

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda králů

Chřiby, hledání hrobu sv. Metoděje

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka

Pověsti z hor a podhůří

Tajemný Říp

Kniha Bosá léta je v distribuci pouze u knihkupců v Uh. Hradišti (Portal), Uh. Brodě (Formát), Kyjov (Bůžek), Hodoníně (Dvořáková), v Městskén iformačním centru  a v Rámařství Petry Jilíkové v Uh. Hradišti.

 

Objednávky: viz kontakt

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY, AUTORSKÁ ČTENÍ

30. července, Skanzen Rochus Mařatice, Veselosti nikdy dosti. Pořad o humoru v lidové kultuře

24. srpna, Kordárna Starý Hrozenkov, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

2. září, Uherské Hradiště, Knihovna BBB - pobočka Studentské náměstí (kasárna), Bosá léta, beseda o knize F. Jilíka

11. září, Reduta Uh. Hradiště, Žítkovské čarování, 14.30 hod., (Akademie 3. věku)

28. září, Kordárna, Starý Hrozenkov, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

3. října, Otrokovice, Městská knihovna, 17.00 hod., Žítkovské čarování

5. října, Nevšová, Městská knihovna, Žítkovské čarování

9. října, Městská knihovna Kunovice, 17.00 beseda ke knize F. Jilíka Bosá léta

10. října, Hustopeče, Městská knihovna, 17.00, Žítkovské čarování

16. října, Reduta Uh. Hradiště, Po stezkách vyzvědačů, 14.30 hod., (Akademie 3. věku)

8. listopadu, Mistřice, sál pohostinství, beseda o tvorbě, 18.00 hodin

11. listopadu, Městská knihovna Brušperk, Žítkovské čarování

12. listopadu, Frenštát p. Radhoštěm, Městská knihovna, Žítkovské čarování

13. listopadu, Reduta Uh. Hradiště, Jdu Slováckem krásným, 14.30 hod., (Akademie 3. věku)

19. listopadu,  Topolná, Místní knihovna, 17.00 hod., Žítkovské čarování

20. listopadu, Rakvice, Místní knihovna, 17 hodin, Žítkovské čarování

23. listopadu, Polešovice, Kulturní dům, repríza pořadu MFF Strážnice Slovácká čítanka venovaného dílu Jana Michala Dvoreckého

14. ledna 2020, Reduta Uh. Hradiště, 14.30 hod. , Život a tvorba Fanka Jilíka (A3V)

 
 

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode