... novinář a publicista ...

Slovácké novinky v červnu

07.07.2010 18:40

Cesta na jih

Cestu na jih, na návštěvu za kamarády na Mikulovsko, zorganizoval Gusta Knot. Uskutečnila se 2. června, jeli jsme já a Gusta, v Kyjově k nám přisedli Vašek Horák, Jenda Slaměna a dvoje housle. První zastávka – Sedlec u Mikulova: návštěva Jury Holáska a košt jeho vín. V poledne jsme se přesunuli do Mikulova k našemu společnému známému Josefu Janečkovi. S manželi Janečkovými jsme se seznámili přede dvěma lety v Hradci nad Moravicí na oslavách půlstoletí Svobodné slovácké obce Výhonek. Po skvělé bábovce paní Janečkové jsme postupně vtrhli do obou Janečkových sklepů v Březí a Mikulově. K houslím Jendy Slaměny a Vaška Horáka se připojily i třetí – Jury Holáska. Hraní, zpívání a koštování skvělých vín nemělo chybu. Janečkovi – děkujeme! Výprava měla i stín – museli jsme se vzdát návštěvy Perné, kdem má sklep člen Klubu Štěpánů Jenda Štěpán Stohr, ale ten, chudák, čerpal celý den vodu ze zaplaveného sklepa. Voda do viného sklepa nepatří, to je fakt. Návštěvu jsme odložili na jindy, i tak toho bylo dost.

 

Historická společnost Starý Velehrad

Valná hromada Historické společnosti Starý Velehrad se sešla ve Státním okresním archivu v Uherském Hradišti 5. června, aby zvolila nové vedení. Dosavadní předseda správní rady PhDr. Jiří Čoupek, čerstvý důchodce, se rozhodl trávit podzim života na rodinných statcích v severovýchodních Čechách – v Hoříněvsi, mimochodem rodišti Václava Hanky, a tak z pochopitelných důvodů nechtěl již být volen. Došlo na mne – od onoho dne vedu Historickou společnost, kterou jsme s mým kamarádem, dnes univerzitním profesorem Miloslavem Pojslem, na počátku 90. let založili.

 

Seriál o cestě vyzvědačů

V pátek 11. června vyšla ve Slováckém deníku (v příloze Slovácké noviny)první část mého nového seriálu o středověké cestě podél Olšavy Na cestě vyzvědačů. Pro ty, kdo se k regionálnímu deníku nedostanou, jsem se rozhodl vyvěšovat jednotlivé díly na jiném místě na těchto stránkách. (Viz menu).

 

Pension pro svobodné pány

Inscenace „Pensionu“ na scéně Slováckého divadla se Igorovi Stránskému mimořádně podařila. Bavil jsem se víc než při sledování slavného Krejčíkova filmu s Janžurovou, Abrhámem a Hrzánem, který nedávno běžel v televizi. (Srovnání ovšem není zcela na místě, neboť film je něco jiného než živé divadelní představení.) Jiří Hejcman a Zdeněk Trčálek v rolích svobodných pánů excelují; Klára Brtníková v postavě slečny Anděly má co dělat, aby komickým kreacím těch dvou šašků (myšleno nikoliv pejorativně) stačila. Nevzpomínám si, že bych se někdy v divadle víc nasmál.

 

Strážnice: Podluží i Velikonoční ostrov

Na strážnický festival jsem měl letos méně času, ale úchvatné páteční (25.6.)večerní představení Mikuleckého Cesty zarúbané jsme s Bohumilou stihli. (Věnuji mu na jiném místě samostatný text.) A v neděli jsme si odnesli další pěkné zážitky z pořadu zahraničních souborů. Uchvátily šamanské tance ostrovanů z Velikonočního ostrova, ale i celkově měl pořad dobrou úroveň a atraktivní nabídku: Mexiko, Filipíny, Slovensko, Rumunsko.

Protože noclehujeme zpravidla na hotelu Student, kde bývají ubytovány zahraniční soubory, stali jsme se již nejednou účastníky noční mezinárodní merendy těch, kterým se nechce spát. Letos se nechtělo spát Rumunům a „rozbalili to“ ve vestibulu s harmonikou a houslemi. Strhující rytmy, rakija, úsměvy a pocit přátelství a sounáležitosti: tato „Strážnice pod Strážnicí“ byla opět skvělá – od půlnoci až do čtvrté ranní. Mimochodem soubor byl z města Sybiu v Transylvánských Alpách, tedy z kraje nejslavnějšího z upírů - Drákuly.


Veselí nad Moravou: Seminář tchajwanského filmu

Poslední červnový den jsme se s ředitelem Kulturního domu ve Veselí na Moravou Marcelem Římákem rozejeli do Prahy navštvívit Tchajpejskou hospodářskou a obchodní kancelář, která v České republice zastupuje Tchaj-wan. Byl jsem požádán jako bývaný prezident Tchaj-wan klubu, abych pomohl zprostředkovat v březnu příštího roku ve Veselí Seminář tchajwanského filmu. Uvítal jsem to, neboť se mi tak po dlouhé době naskytla příležitost setkat s mým dobrým přítelem Erikem Liao, který dnes vede tiskový odbor kanceláře. A tak se nám při setkání v čínské restauraci Šanghaj vybavila celá řada pěkných kulturních akcí, výstav a vystoupení souborů z Tchaj-wanu, které náš klub společně s kanceláří pořádal v Hradišti v Luhačovicích, Uherském Brodě, Buchlovicích, Ostrožské Nové Vsi, ve Vlčnově... A samozřejmě i na chvíle strávené na zkoušce mužského sboru v Kudlovicích u Strmenských (ještě žil Tonek Čevela), na Dnech vína v Hradišti, na Smraďavce, na mojí chatě v Buchlovicích, ve sklepech na Vrbici... Erik je skvělý kamarád, bohužel, koncem roku se bude vracet – již podruhé a zcela jistě na natrvalo - na Tchaj-wan a bude moc, moc daleko...

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

Nové vydání knihy ŽÍTKOVSKÉ ČAROVÁNÍ

v knihkupectvích  od 8. března 2021.

 
Knihu je možné objednat na e-shopech nakladatelství  a u autora: jiri.jilik@gmail.com. 
Nabídka knih Jiřího Jilíka, viz zde: "Nakladatelství VELIGRAD".
 

 

Autorská čtení, besedy, přednášky 2021  

29. 5. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

  8. 7. Sobotka, 15.00 hod. Žítkovské bohyně. Beseda v rámci festivalu "Šrámkova Sobotka"

31.7. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

7. 8. Kyjov, Městské nformační centrum.  Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácla. Autorské čtení

28. 8. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00 hod. Žítkovské čarování. Beseda

9. 9. Vlčnov, Místní knihovna. Jan Jančam život a tvorba vlčnovského rodáka. Přednáška s ukázkami z tvorby.

 
 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode