... novinář a publicista ...

Trochu novinek ze Slovácka

19.03.2009 05:15

Fašankománie v České televizi. Už řadu let vyjíždím s přáteli o fašanku na Uherskobrodsko a na Kopanice užít si naplno tohoto bujarého lidového svátku. Stejně tomu bylo i letos 21. února, jenom s tím rozdílem, že v závěsu za naším mikrobusem jelo vozidlo ostravské televize a v něm štáb Folklorního magazínu, vedený dramaturžkou Martou Růžičkovou. Byla to báječná cesta. (Viz fotogalerie.) Televizní reportáž z našeho fašankového putování se objeví na obrazovkách v sobotu 21. března na 2. programu ČT v rámci Folkloriky v čase obvyklém.

Expedice opět na cestách. Ze zimního spánku probuzená Expedice Chřiby se 14. března vydala na své první letošní putování. V malém složení (já, Gusta Knot a otec a syn Žižlavští) jsme vyrazili na Bunč a odtud na skálu Jařabčinu, poté k Roštínské kapli a do Koryčan. Hlavním cílem bylo doplnění fotografického fondu pro připravovanou knížku, o níž čti dále. Několik fotografií z cesty je ke shlédnutí ve fotogalerii.

Z hor na zabijačku. Po návratu z hor mně čekala ještě další cesta – do Nedakonic na zabijačku, tradičně pořádanou tamním mužským sborem. Sešel jsem se tam s řadou přátel jak ze sboru, který je výbornou partou, tak i „přátelů přátel, kteří jsou i našimi přáteli“. Ani roky, kdy zakázaným ovocem, které nejlépe chutná, se namísto manželky bližního svého stává talíř teplého ovaru s hořčicí a křenem, nejsou tak docela k zahození. Setkání lidí, kterým je spolu dobře, rádi si pobesedují a zazpívají, bylo se jako obvykle neslo v báječné náladě. Jeden ze zpěváků, již dosti v dosti povznesené náladě, mě pozval na svatbu. To jsem zvědav...Pár fotografií mně do fotogalerie poslal Jirka Gabrhel, tímto kterému děkuji.

Z Bunče a Kamínek za starými příběhy Chřibů. Pro čtenáře, kteří si oblíbili Expedici Chřiby a rádi četli naše vypravování ve Slováckých novinách, mám dobrou zprávu. Seriál, jenž vycházel v loňském roce pod názvem Za dávnými příběhy hor zanedlouho vyjde v knižní podobě. Stane se tak zásluhou sponzora – vizovické firmy „Jelínek, a.s.; ta je rovněž vydavatelem publikace. Knížku pověstí doplní dvě kapitoly o historii Bunče a Kamínek, dvou známých rekreačních středisek v Chřibech. Grafická příprava už je v běhu u Víti Kučery v Buchlovicích, slavnostní křest proběhne na přelomu dubna a května pravděpodobně v souvislosti s otevřením chaty na Bunči po stavební rekonstrukci.

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ knihy Jiřího Jilíka

Poošavím cestou králů a špehýřů

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda král

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka

Pověsti z hor a podhůří

Tajemný Říp

 

Knihy FANKA JILÍKA:  

Bosá léta a Tajemství lásky

 
 

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY

30. 9. Uherské Hradiště, Klub kultury, Život a tvorba Fanka Jilíka (A3V)
 5.10. Medlovice, knihovna, Muž, který viděl démona  ZRUŠENO!
8. 10. Uherské Hradiště, Klub kultury, Poolšavím cestou králů /3. část/ (A3V)
9. 10. Šumice, Místní knihovna, 18.00, Jdu Slováckem krásným.  ZRUŠENO!
5. 11. Uherské Hradiště, Klub kultury, Poolšavím cestou králů /4/ (A3V)
29.5.2021 Starý Hrozenkov, Rereační stř. KORD, Žítkovské čarování (neveřejná akce)
31.7. Starý Hrozenkov, RS KORD, Žítkovské čarování (neveřejná akce)
28.8. Starý Hrozenkov, RS KORD, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode