... novinář a publicista ...

Trochu novinek ze Slovácka

19.03.2009 05:15

Fašankománie v České televizi. Už řadu let vyjíždím s přáteli o fašanku na Uherskobrodsko a na Kopanice užít si naplno tohoto bujarého lidového svátku. Stejně tomu bylo i letos 21. února, jenom s tím rozdílem, že v závěsu za naším mikrobusem jelo vozidlo ostravské televize a v něm štáb Folklorního magazínu, vedený dramaturžkou Martou Růžičkovou. Byla to báječná cesta. (Viz fotogalerie.) Televizní reportáž z našeho fašankového putování se objeví na obrazovkách v sobotu 21. března na 2. programu ČT v rámci Folkloriky v čase obvyklém.

Expedice opět na cestách. Ze zimního spánku probuzená Expedice Chřiby se 14. března vydala na své první letošní putování. V malém složení (já, Gusta Knot a otec a syn Žižlavští) jsme vyrazili na Bunč a odtud na skálu Jařabčinu, poté k Roštínské kapli a do Koryčan. Hlavním cílem bylo doplnění fotografického fondu pro připravovanou knížku, o níž čti dále. Několik fotografií z cesty je ke shlédnutí ve fotogalerii.

Z hor na zabijačku. Po návratu z hor mně čekala ještě další cesta – do Nedakonic na zabijačku, tradičně pořádanou tamním mužským sborem. Sešel jsem se tam s řadou přátel jak ze sboru, který je výbornou partou, tak i „přátelů přátel, kteří jsou i našimi přáteli“. Ani roky, kdy zakázaným ovocem, které nejlépe chutná, se namísto manželky bližního svého stává talíř teplého ovaru s hořčicí a křenem, nejsou tak docela k zahození. Setkání lidí, kterým je spolu dobře, rádi si pobesedují a zazpívají, bylo se jako obvykle neslo v báječné náladě. Jeden ze zpěváků, již dosti v dosti povznesené náladě, mě pozval na svatbu. To jsem zvědav...Pár fotografií mně do fotogalerie poslal Jirka Gabrhel, tímto kterému děkuji.

Z Bunče a Kamínek za starými příběhy Chřibů. Pro čtenáře, kteří si oblíbili Expedici Chřiby a rádi četli naše vypravování ve Slováckých novinách, mám dobrou zprávu. Seriál, jenž vycházel v loňském roce pod názvem Za dávnými příběhy hor zanedlouho vyjde v knižní podobě. Stane se tak zásluhou sponzora – vizovické firmy „Jelínek, a.s.; ta je rovněž vydavatelem publikace. Knížku pověstí doplní dvě kapitoly o historii Bunče a Kamínek, dvou známých rekreačních středisek v Chřibech. Grafická příprava už je v běhu u Víti Kučery v Buchlovicích, slavnostní křest proběhne na přelomu dubna a května pravděpodobně v souvislosti s otevřením chaty na Bunči po stavební rekonstrukci.

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

Nové vydání knihy ŽÍTKOVSKÉ ČAROVÁNÍ

v knihkupectvích  od 8. března 2021.

 
Knihu je možné objednat na e-shopech nakladatelství  a u autora: jiri.jilik@gmail.com. 
Nabídka knih Jiřího Jilíka, viz zde: "Nakladatelství VELIGRAD".
 

 

Autorská čtení, besedy, přednášky 2021  

29. 5. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

  8. 7. Sobotka, 15.00 hod. Žítkovské bohyně. Beseda v rámci festivalu "Šrámkova Sobotka"

31.7. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

7. 8. Kyjov, Městské nformační centrum.  Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácla. Autorské čtení

28. 8. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00 hod. Žítkovské čarování. Beseda

9. 9. Vlčnov, Místní knihovna. Jan Jančam život a tvorba vlčnovského rodáka. Přednáška s ukázkami z tvorby.

 
 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode