... novinář a publicista ...

Úsměv knihovnic

15.10.2012 20:43

 Je tomu již pěkných pár století zpátky, kdy se Uherskohradišťsko nacházelo v centru všeho dění. V 9. století zde vyrostlo velkomoravské hradisko, „nevýslovná pevnost Rastislavova“. Na sadské výšině nad Uherským Hradištěm, byly archeology poblíž základů církevního komplexu s metropolitním kostelem nalezena rydélka, kterými byla napsána do vosku první písmena a slova v nejstarším našem spisovném jazyce staroslověnštině. Naše věrozvěstové Konstatin a Metoděj a jejich žáci zde přeložili a napsali mnohé spisy, jež se staly základem naší vzdělanosti, víry i kultury. Jedním z takových děl je Proglas, Konstantinova předmluva k překladu evangelií. Zachoval se z něho sice jen zlomek, ale stojí za to. Však si úryvek pořečtěme:

Kdo může uvést všechny příklady

usvědčující národy bez knih,

které nemluví jazykem srozumitelným?

Ani kdybys uměl všechny řeči,

nedovedl bys vylíčit jejich bezmoc.

Než i já chci připojit své podobenství

a mnoho smyslu podat v málo slovech.

Nahé jsou všechny národy bez knih

a nemohou zápolit beze zbraně

s protivníkem našich duší,

uchystané za kořist věčných muk.

Nuže, národové, kteří nemáte rádi nepřítele,

a jste odhodláni s ním mocně zápolit,

otevřete dokořán dveře rozumu,

když jste přijali nyní zbraň tvrdou,

kterou kovají knihy Páně

hlavu ďáblovu mocně potírající…

  V žádné literatuře té doby a ještě dlouho po ní nenacházíme podobně vášnivý apel k národu, aby dbal o knihy ve své řeči.

Je docela možné, že ty verše Konstantina napadly, když šel z kostela sv. Jiří, jehož pozůstatky jsou v Hradišti pod Masarykovým náměstím, a který v těch místech stál dávno před tím, než král Přemysl Otakar město Uherské Hradiště v polovině 13. století založil a než to náměstí vůbec vzniklo. Možná sv. Cyril nad těmi pravdami hloubal, právě když procházel místy, kde je dnes městská knihovna.

  Nese jméno Bedřicha Beneše Buchlovana (1885-1953), rodáka z  Tučap, osvíceného muže, povoláním učitele měšťanské školy v Uh. Hradišti, zaníceného bibliofila, vydavatele a spisovatele a od r. 1926 i knihovníka městské knihovny. Během svého života napsal a vydal sedmdesát knížek, z nichž podstatnou část tvoří knížky pro děti, ale psal i povídky, romány a literaturu faktu a básnil.  Bedřichu Beneši se ovšem ani nesnilo o takové knihovně, jaké dnes řediteluje Radek Jančář. Svůj původ v židovské synagoze budova nezapře, uvnitř však už bychom náboženské relikty hledali marně. Knihy a zas knihy, časopisy, tichý výtah do pater, počítače, on-line katalogy, čtenáři velcí a malí a – knihovnice. Jejich  usměv si pravidelně odnáším s vypůjčenou knihou jako bonus. A to je jen hlavní budova, vedle toho má knihovna ještě čtyři pobočky v různých částech města. Za četbou, poučením a vzděláním přichází do knihovny více než osm a půl tisíce registrovaných čtenářů, což je více než třetina obyvatel našeho pětadvacetitisícového města.

  Ve čtvrtek 4. října se ředitel knihovny rozjel do Prahy, aby pro knihovnu v zrcadlové kapli Klementina převzal z rukou ministryně kultury Aleny Hanákové titul Knihovna roku 2012 a sedmdesát tisíc korun za 1. místo ve 3. ročníku této celostátní soutěže o nejlepší knihovnu.

  Spěchám s gratulací. Je to úspěch, konkurence byla velká. Hlavně, aby v knihovně nezpychli, ale to asi nehrozí, neboť u nás je dobrým zvykem každý úspěch náležitě potrestat. A tak kromě blahopřání dostal ředitel knihovny na hradišťské radnici i návrh rozpočtu města na rok 2013. Rozpočet městské knihovny je v něm snížen o pět milionů, z dosavadních dvanácti na sedm.

   Ten citát z Proglasu by měl viset i v zasedačce hradišťské radnice, až se bude hlasovat rozpočtu na příští rok. Nevím, jestli to pomůže, ale třeba osvítí hradišťské radní a zastupitele Duch svatý. Cyril s Metodějem, kteří v našem kraji působili, by se u něj mohli přimluvit.

 

                                         Jiří Jilík

Literární noviny, 11.10.2012

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

Nové vydání knihy ŽÍTKOVSKÉ ČAROVÁNÍ

v knihkupectvích  od 8. března 2021.

 
Knihu je možné objednat na e-shopech nakladatelství  a u autora: jiri.jilik@gmail.com. 
Nabídka knih Jiřího Jilíka, viz zde: "Nakladatelství VELIGRAD".
 

 

Autorská čtení, besedy, přednášky 2021  

29. 5. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

  8. 7. Sobotka, 15.00 hod. Žítkovské bohyně. Beseda v rámci festivalu "Šrámkova Sobotka"

31.7. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

7. 8. Kyjov, Městské nformační centrum.  Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácla. Autorské čtení

28. 8. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00 hod. Žítkovské čarování. Beseda

9. 9. Vlčnov, Místní knihovna. Jan Jančam život a tvorba vlčnovského rodáka. Přednáška s ukázkami z tvorby.

 
 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode