... novinář a publicista ...

Výstava v Buchlovicích nutí přemýšlet

01.11.2008 10:38

Muzeum v Podhradí v Buchlovicích svojí výstavní činností začíná šlapat na paty profesionálním muzejníkům. Soudím tak podle několika letošních výstav, které přilákaly pozornost (nejen) buchlovické veřejnosti. Za mimořádně zdařilou lze označit onu poslední nazvanou „Buchlovice a 1. světová válka“. Téma je naší době zdánlivě velmi vzdálené – válka, byť světová, která se nota bene odehrála již před bezmála stoletím a jejíž hrůzy byly překonány tou následující, 2. světovou. S představou prezentace v podobě galerie zašlých fotografií několika místních legionářů a padlých, jak je známe z portrétků a nápisů na venkovských památnících, jsem navštívil muzeum před pár dny i já. Výstava mě hned tak „nepustila“ - více než hodinu jsem pročítal dokumenty a pohlížel do tváří lidí; těch, kteří prošli frontou, těch, kteří zůstali doma, ale i těch, kteří válku osnovali, či se jí účastnili v „diplomatických zákopech“.

Autorům výstavy, jistě zásluhou výjmečného zázemí ve sbírkách Bořka Žižlavského, ale i některých dalších členů Spolku podporovatelů historie Buchlovic, se podařilo válku dokumentovat na konkretním materiálu, nejednou velmi emotivním, jako jsou dopisy z fronty, nejednou unikátním z hlediska historického. Neodvažuji se soudit, kolik učitelů dějepisu na základních ale i středních školách v našem regionu dopřává svým žákům a studentům informací o tom, že jedním z důležitých protagonistů této války byl hrabě Leopold Berchtold, v kritické době ministr zahraničí Rakouska Uherska. Provoláním „Mým národům“, podepsané císařem Františkem Josefem II., lze najít na každé výstavě věnované tématu této války. Začíst se do diplomatické korespondence, která předbíhala válečnému konfliktu, do nót, jež si vyměňovala vláda rakouská se srbskou, a sledovat osud “válečného ministra“, který se samozřejmě po vzniku Československé republiky stal „personou non grata“, je výlučnou výsadou buchlovické výstavy. Ona dvě patra buchlovické historie, dolní patro, obývané lidmi, kteří válkou trpěli, a která je zde dokumentována na desítkách fotografií a dopisů, i horní, obývané těmi, kteří nepochybovali o tom, že válka je vlastně pro blaho všech i těch dole, promlouvají velmi působivě a přesvědčivě.

Při pohledu na tragedii těch dole ale koneckonců i těch nahoře se člověk nemůže zbavit zamyšlení i nad naší současností. Umírají naši dnešní vojáci v Afganistanu a v Iráku skutečně za ... co? Za Evropu, za Ameriku, anebo snad  za svoji vlast? Za křesťanské hodnoty? Cožpak ještě nějaké berou naše elity vážně? Nebo je snad svatým posláním šířit naši skvělou demokracii i tam, kde mají mnohé důvody myslet si, že to pro ně není to pravé ořechové? Anebo snad mají ty vzdálené kraje něco, co potřebujeme k budoucímu přežití?

Do první světové války narukovali vojáci, aby bránili svoji vlast, svoji otčinu. Tak to říkal císař pán a jeho propaganda. Většina tomu věřila a mnozí za to umřeli. Za pár let se ukázalo, že o otčinu vůbec nešlo. 

Jiří Jilík

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ knihy Jiřího Jilíka

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda králů

Chřiby, hledání hrobu sv. Metoděje

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka

Pověsti z hor a podhůří

Tajemný Říp

 

 

Objednávky: viz kontakt

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY, AUTORSKÁ ČTENÍ

5. února, Muzeum F. Skopalíka Záhlinice, Záhadná jízda králů, 17.00 hod. (S V. Doskočilem a Vlčnovskými búdovými umělkyněmi)

18. února, Knihovna BBB - Kasárna, 17.00 hod., Příběh lékárny U Zlaté koruny

19. února, Městská knihovna Koryčany, 16 hodin, Pověsti z hor a podhůří

21. února, Městská knihovna Uherský Brod, 17.00 hod., Jdu Slováckem krásným

21. března 2019, Městská knihovna Bystřice pod Hostýnem, 17.00 hod., Žítkovské čarování

5. dubna 2019, Městská knihovna Kostelec na Hané, Záhadná jízda králů

15. června, Kordárna Starý Hrozenkov, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

21. června, MFF Strážnice, skanzen, 11.00-12.00, pořad Lidová čítanka - Z dějin malého Slováčka

24. srpna, Kordárna Starý Hrozenkov, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

3. října, Otrokovice, Městská knihovna, 17.00 hod., Žítkovské čarování

10. října, Hustopeče, Městská knihovna, 17.00, Žítkovské čarování

8. listopadu, Mistřice, sál pohostinství, beseda o tvorbě, 18.00 hodin

 
 
 

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode