... novinář a publicista ...

... z konce starého a začátku nového roku

24.01.2010 08:35

Kuchařka od Zlaté koruny

Závěr prosince 2009 byl hektický nejen pokud jde o předvánoční vzrušenou atmosféru, ale snad ještě více vzhledem k dokončování knížky Kuchařka od Zlaté koruny, kterou jsem připravoval k vydání. Chtěli jsme ji s MUDr. Igorem Stanclem představit veřejnosti ještě před Vánocemi, což se nakonec podařilo. Křest se uskutečnil v pátek 20. prosince 2009 ve Stanclově lékárně za účasti pozvaných hostů z řad příbuzných a přátel Stanclovy rodiny. Vyhrávali Pondělníci v čele s nestorem všech primášů Františkem Hamadou, ochutnávaly se zákusky a pečivo připravené paní Stanclovou podle uvedené kuchařky. Na své si přišel zejména Jan Gogola, známý svou zálibou ve sladkostech tohoto druhu.

Kuchařka je knížka napohled skvostná. Je to zejména zásluhou Tomáše Ježka, který ji obdařil spanilou grafickou úpravou. Do pořadu „křtu“ přispěl i oceněným slovním projevem. Dlužno dodat, že knížku nelze nikde jinde koupit (nebo objednat), než ve Stanclově lékárně (Masarykovo nám. 148/149, Uh. Hradiště). 


Pojďme spolu objevit Veligrad

Po novém roce nijak zvlášť klidové období nenastalo. 15.ledna 2010 se slavnostně otevíral Památník Velké Moravy ve Starém Městě, zrekontruovaný a vybavený novou multimedální expozicí. Podílel jsem se na propagační kampani vedené tak, aby si znovuotevřené národní kulturní památky I. kategorie povšimli i novináři, kteří dávají přednost zprávám typu „Silničáři čistí některé úseky ručně“ anebo „Seďa je ve sněmovně skoro pořád.“ (Slovácký deník, 15.1.). A to nemluvím o periodikách, které se vyžívají ve zprávách typu „Do umírajícího si kopla i bytná“, „Mrtví snoubenci měli v bytě zbraně“ anebo „Chlast mu vzal půl žaludku“ (o herci Vladimíru Dlouhém) (Blesk, 22.1.). Člověk by řekl, že přes takovou bariéru nemá Památník Velké Moravy šanci.

Nicméně - podařilo se!

Půlstránková četková zpráva s několika barevnými fotografiemi vyšla ve všech novinách „Deník“ v republice (Martine Nevyjele, díky), o památníku se mluvilo v Českém rozhlase, Radiožurnálu, v reportážích na ČT 1, v televizi Slovácko. Natočit reportáž z nové expozice přijel i štáb televize Nova a takřka půl strany věnoval památníku dokonce Blesk. Stalo se tak zásluhou kamarádky Slávky Červené a její obdivuhodné schopnosti bulvárního vhledu do nebulvárních témat. V tomto případě se magnetem stali vampýři, jejichž pozůstatky byly v prostoru pohřebiště Na Valách (tedy Památníku Velké Moravy) objeveny a kteří dodali čtenářům Blesku patřičnou dávku vzrušení při představě, jak naši předkové drtí kamenem tváře mrtvolám hrbáčů a jinak postižených lidí, aby je v noci nestrašili.

Na zahájení byla pozvána asi stovka hostů z řad těch, kteří se na rekonstrukci památníku a nové expozice podíleli, ať již šlo o zástupce stavebních a dodavatelských firem, odborníky anebo pomocníky, jakými byli členové občanského sdružení Velkomoravané.

Multimediální expozice je velice zdařilá a rád bych vás k její prohlídce všechny pozval. V pětidenních intervalech se na Památníku vyskytuji jako průvodce. První interval mé služby byl ve dnech 16.-20.1., takže si každý může v kalendáři spočítat, kdy je možné mne zastihnout. Otevřeno je denně od 9 hod. dopoledne do 17 hodin odpoledne. Telefon na památník: 572 543 382.

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

Nové vydání knihy ŽÍTKOVSKÉ ČAROVÁNÍ

v knihkupectvích  od 8. března 2021.

 
Knihu je možné objednat na e-shopech nakladatelství  a u autora: jiri.jilik@gmail.com. 
Nabídka knih Jiřího Jilíka, viz zde: "Nakladatelství VELIGRAD".
 

 

Autorská čtení, besedy, přednášky 2021  

29. 5. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

  8. 7. Sobotka, 15.00 hod. Žítkovské bohyně. Beseda v rámci festivalu "Šrámkova Sobotka"

31.7. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00. Žítkovské čarování. Beseda

7. 8. Kyjov, Městské nformační centrum.  Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácla. Autorské čtení

28. 8. Starý Hrozenkov, Kordárna, 19.00 hod. Žítkovské čarování. Beseda

9. 9. Vlčnov, Místní knihovna. Jan Jančam život a tvorba vlčnovského rodáka. Přednáška s ukázkami z tvorby.

 
 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode