... novinář a publicista ...

Z Literárních novin

23.02.2015 13:51

Ve 2. čísle měsíčníku Literární noviny (12.2.2015) vyšlo intervjú s Janem Tesařem, českým historikem, esejistou disidentem a prvosignatářem Charty. Chci upozornit nejen na toto intervjú, ale na Literární noviny jako takové. V jednostranné mediální masáži, jíž jsme vystaveni, jsou nositeli naděje, že jsme ještě všichni nezblbli. Seznam prodejců Literárních novin na www.literarky.cz.

Jiří Jilík

 

 

Každý kdo mlčí, je spoluviníkem…

 

V Evropě vznikla bezprecedentní, alarmující a skandální situace, trvá zhruba rok a burcuje zejména každého občana členských států EU. Je to skutečnost, že politické vedení tohoto útvaru jako celku (za podpory mj. české vlády) použilo ve velmocenském soupeření s Ruskem jako svou zbraň prostředek, který vlastními zákony výslovně zakazuje – skupinu ukrajinských nacistů. Při tom nejde o nějakou tajnou operaci: děje se tak před očima světa, banderovci svou příslušnost neskrývají. Naopak, co nejdůrazněji nacistické symboly manifestují a situace využívají k posílení vlivu nacismu jak na Ukrajině, tak v Evropě vůbec, k nátlaku na politické vedení EU.

Ústavy a zákony většiny členských států EU zakazují propagaci nacismu a užívání nacistických symbolů, což současní vládci ostentativně pošlapávají. Vzniká situace, která byla teoreticky zvažována například v německé poválečné diskusi o obecné spoluvině za nacismus a všechny hrůzy, které přinesl. Vyústily v uznání práva, ba dokonce povinnosti občana ke vzpouře! Tato situace nastává a od někdejšího nastolení nacistického panství se liší tím, že dnes nikdo nemůže říci, že neví, co je nacismus. Hrozná historická zkušenost s ním byla všeobecně uznána za závaznou součást našeho občanského a vůbec lidského vědomí. Každý, kdo mlčí k tomu, to co se dnes děje, je spoluviníkem!

Za takových okolností měly by být ulice plné rozhořčených demonstrantů, vlády by se měly kácet a haagský tribunál zavádět kauzy označené jmény nejen banderovců, ale také těch, kdo tuto smečku vypěstovali, živí a zatím drží na řetěze. Nic takového se u nás neděje. Namísto toho u nás po ulicích evropských měst pochodují ohlupovaní lidé, orientovaní na zástupné problémy. To je skutečně příznakem ochablosti této evropské společnosti a vyvolává zásadní otázku ohledně budoucnosti toho, co nazýváme judeokřesťanskou civilizací či podobně. Já se však domnívám, že kořen věci, zásadní znak této fáze dějin, je jinde Je to takzvaná neoliberální revoluce posledního necelého půlstoletí, které se podařilo, nevím, zda pouze na čas, převrátit přirozený a pozitivní vývoj Evropy počínající počátkem 19. Století. V pohledu zevnitř této doby a této civilizace se to jeví jako vyvrácení celé společnosti z kořenů, ztráta všech hodnot a cesta ke zmaru. Není náhodou, že všude okolo slyšíme tolik přirovnání s pádem říše římské, či dokonce egyptské.

 

Jan Tesař v rozhovoru se šefredaktorem LN Petrem Bílkem

 

Jan Tesař (1936). V roce 1956 absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1956 nastoupil do Vojenského historického ústavu, odkud byl v roce 1958 vyhozen z politických důvodů, dva roky se jako nezaměstnaný zabýval studiem historie lidových soudů v Čechách, následovalo zaměstnání v muzeu v Pardubicích, v roce 1961 se vrátil do VHÚ. V roce 1966 vstoupil do KSČ, na jaře 1969 vystoupil z KSČ. V září 1969 byl zatčen, po třináctiměsíční vazbě byl bez soudu propuštěn. V roce 1971 byl opět zatčen, z vězení se vrátil v říjnu 1976. V květnu 1979 byl opět zatčen a v roce 1980 přijal nabídku k vystěhování, žil v Německu a později ve Francii. Nyní do Čech a na Slovensko distribuuje Bulletin EIT/AET (Mezinárodní dohoda pracujících - Europské združenie pracujúcich).

Zdroj: Wikipedie

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ knihy Jiřího Jilíka

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda králů

Chřiby, hledání hrobu sv. Metoděje

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka

Pověsti z hor a podhůří

Tajemný Říp

 

 

Objednávky: viz kontakt

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY, AUTORSKÁ 

3. prosince 2018, hotel Harmonie, Luhačovice, 19.00 hod., Žítkovské čarování (neveřejná akce)

6. prosince, Knihovna BBB, pobočka Kasárna, 17.00 hod., beseda o tvorbě

13. prosince, Knihovna v Modré, 16.30 hod., Jdu Slováckem krásným

21. března 2019, Městská knihovna Bystřice pod Hostýnem, 17.00 hod., Žítkovská čarování

5. dubna 2019, Městská knihovna Kostelec na Hané, Záhadná jízda králů

15. června, Kordárna Starý Hrozenkov, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

21. června, MFF Strážnice, skanzen, 11.00-12.00, pořad Lidová čítanka - Z dějin malého Slováčka

24. srpna, Kordárna Starý Hrozenkov, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

3. října, Otrokovice, Městská knihovna, 17.00 hod., Žítkovské čarování

10. října, Hustopeče, Městská knihovna, 17.00, Žítkovské čarování

 
 
 

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode