... novinář a publicista ...

Zahájení výstavy litografií Františka Pavlici

25.10.2011 21:30

Zahájení výstavy tvorby Františka Pavlici, Kunovice, obřadní síň radnice, 30.9.2011

Je tomu už pěkná řádka let, snad osm či devět, kdy jsem se poprvé o Vánocích vydal do Hroznové Lhoty shlédnout „živý betlém“, ohromnou vánoční akci: v průvodu jde do jesliček u kostela vítat jezulátko stovka krojovaných z různých koutů Slovácko. Je to úžasná podívaná, při které ožijí zimní kroje, vlňáky a kožichy, které se již běžně nenosí. V průvodu jedou se svými dary na koních Tři králové, ale poklonit se Ježíškovi přicházejí i řemeslníci, myslivci, mlynáři, prostě figury, které patří do moravského betléma. V tom rumraji na mne narazil poštmistr v poštovské peleríně, s typickou ušankou a brašnou, ve které ovšem nebyly dopisy, ale pečivo a pamlsky, které dobrosrdečný pošťák rozdává slovácké drobotině.

  Tak jsem se seznámil s Františkem Pavlicou; to on je tím pošťákem a nejen to, se svojí ženou Jitkou jsou i organizátory události, která na návštěvníka dýchne vánoční starosvětskou atmosférou. V tu chvíli jsem ještě nevěděl, že mi podává ruku také jediný výrobce došků v České republice, a také velice zajímavý kumštýř, malíř a kreslíř – František Pavlica. To je on. Ať se s ním potkáte kdykoli, při práci v dílně, ve sklepě u vína či při zkouškách hornolhotského ochotnického divadla, ve kterém působí jako herec, prostě kdekoliv a kdykoliv, zjistíte, že ten člověk se nedovede mračit; takřka neustále se usmívá. František je člověk dobrého a veliké srdce a je to poznat jak z jeho tváře, tak také z obrazů. Však se zadívejme na kterýkoliv z výjevů Slováckého roku a pocítíme z něho, že kromě výtvarných hodnot, má ještě cosi navíc, co u tvorby jiných malířů nepoznáme. Ty obrazy jsou usměvavé, doslova hřejí, jako by byly proteplené paprsky slunce. Ale ne není to jen sluníčko, je to především čarokrásný svět našeho Slovácka s jeho tradicemi, zvyky, přírodou, lidmi. Takové Slovácko zobrazuje Františka Pavlica a věřím, že vás jeho obrazy okouzlí svým lidským rozměrem, lidovou filozofií i naivní formou stejně, jako okouzlily mě, když jsem poprvé vešel do jeho ateliéru.

 František Pavlica se narodil se v roce 1971 v Hroznové Lhotě, kde žije a tvoří.  Od roku 1986 je členem výtvarné skupiny  Klubu kultury v Uh.Hradišti, který v 80. letech vedl významný pedagog, teoretik a historik umění (v době normalizace „nepohodlný“) prof. Igor Zhoř z Brna. Ten měl bezesporu na mladého výtvarníka vliv, stejně jako v praktickém malování ho ovlivnily návštěvy u malíře Karla Benedíka z Veselí nad Moravou. Věnuje se malbě, kresbě, grafice a ilustraci. Každoročně se zúčastňuje kolektivních výstav, zejména projektu „Setkání–stretnutie“, který již tři desetiletí mapuje tvorbu výtvarníků a fotografů Uherskohradišťska a Trenčínska. Osobně organizuje v Hroznové Lhotě výstavy výtvarníků a také tzv. „vojšický plenér“se svými kamarády.

    Přes malování klasické krajiny a expresivně pojednané obrazy s duchovními náměty se dostal k disciplině nejtěžší – figurálním motivům a portrétům, a oblasti těchto výtvarných žánrů se pohybuje dodnes.  Zhruba před desetiletím se nechal inspirovat poetikou insitních malířů a zejména tvorbou bretaňského malíře Moarcha Evena, s nímž se seznámil a posléze i spřátelil. Pod vlivem naivismu vytvořil v roce 2002 plakát k „živému Betlému v Hroznové Lhotě“, který rodina Pavlicova již řadu let v obci organizuje, dříve každoročně, poslední léta vždy ob rok. Výtvarnou předlohu v dílně Františka Krňávka v Rovensku zpracoval a vytiskl formou litografie, neboli kamenotisku, což je jedna z nejnáročnějších grafických disciplín.

Tak vznikla první Pavlicova barevná litografie, najdete ji také v dnešním vystavovaném souboru, společně s jedenácti dalšími. V nich se František Pavlica vydává na pomyslnou procházku Slováckem v průběhu celého roku a na cestě objevuje skrytou poetiku Slovácka s jeho zvykoslovnými rituály a slavnostmi, jako jsou  Tři králové, fašank, vynášení Moreny, šlahačka, májová,  žně, hody, vinobraní, dušičky, pouť na Antonínek. Z této ucelené kolekce vydal uherskohradišťský Klub kultury s velkým úspěchem nástěnný kalendář pro rok 2008. Stejnojmenný kalendář vydalo občanské sdružení „Halali“ na podporu dostavby rehabilitačního zařízení pro tělesně handicapované děti v obci Vysoká-Pitárné na Osoblažsku (Ostravsko).  Jednotlivé grafiky také tvoří základ Pavlicových posledních výstav a tvoří ilustrační doprovod mojí knížky „Jdu slováckem krásným II“. Jako ilustrátor se podílel i na dalších knihách - ilustroval povídky Josefa Janšty, druhé vydání knihy Fanka Jilíka „Děcka“ a „Mudrosloví národa hluckého“ Františka Rybnikáře.  František má ovšem za sebou i velké monumentální práce v Hodoníně a v Římě, kde pracoval pro poutní dům Velehrad. 

K výčtu jeho aktivit patří i účast na výstavách, ať již samostatných či kolektivních; připomeňme, že jich bylo za posledních patnáct let devatenáct, z toho tři v zahraniční, pomineme-li sousední Slovensko, pak v Itálii a v Chicagu v USA.

Na dnešní výstavě nám autor představuje jak práce malířské, kterým se po řadu let věnuje a v portrétech zachytil mnoho osobitých postav z regionu, v němž žije, tak také s tvorbou grafickou, v tomto případě s kamenotiskem neboli litografií. Kromě jiného zde představuje celý svůj již zmíněný cyklus Slovácký rok, vytvořený právě touto technikou, která je jednou z nejnáročnějších grafických technik.

 Princip litografie spočívá v chemických schopnostech kamene-jemnozrnného vápence. Základ grafického listu tvoří kresba na tento kámen litografickou tužkou, perem nebo mastnými křídami. Kámen přijímá mastnotu kresby a preparujeme-li jeho povrch leptadlem, je schopen si tuto vlastnost podržet. Odpuzuje mastnou tiskovou barvu v místech, kde není kresba, zatímco pokreslená místa ji přijímají.

Podle výtvarníkova návrhu, pomocí chemických procesů na kameni probíhá v tiskařské dílně na litografickém lisu postupný tisk jednotlivých barev. Soutiskem pěti až sedmi, případně i více barev, vzniká obraz. Obtížnost spočívá nejen v tom, že se pracuje opravdu s kamennými plochami, že soutisk barev na ploše musí být absolutně přesný, ale také v tom, že se musí na kámen kreslit zrcadlově, protože kamenná plocha je pro tisk představuje negativ. Výsledkem uměleckého tisku - společnou prací tiskaře a výtvarníka - je série grafických listů, z nichž každý jednotlivý tisk je originálem. A protože si mistr předčasem odkoupil litografickou dílnu od jednoho z kamenotiskařů v Losinách, je výtvarníkem a tiskařem v jedné osobě.

  Je pěkné být s Františkem a pozorovat jej při jeho tvůrčí práci. V jeho přítomnosti si uvědomujeme, v jak krásném kraji žijeme. Současné Slovácko je sice na pohled jiné, než to z časů našich stařenek, ale pořád cítíme, že je to kraj, který má duši.  František Pavlica k ní proniká, souzní s ní a prostřednictvím svých obrazů ji sděluje i nám. Dokud budou na Slovácku lidé jako on, budeme i my a naši potomci vědět, proč tento kraj milujeme, proč chceme žít právě zde, a nikde jinde.

 

 

 

 

 

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ knihy Jiřího Jilíka

Poošavím cestou králů a špehýřů

Fanek Jilík: Bosá léta

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda král

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka

Pověsti z hor a podhůří

Tajemný Říp

Kniha Bosá léta je v distribuci  v  prodeji v Rámařství Petry Jilíkové v Uh. Hradišti a v informačních centrech v Kunovicích a Uh. Ostrohu.

 

Objednávky: viz kontakt

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY, AUTORSKÁ ČTENÍ

5. listopadu, 18.00 hod., Kněžpole, Místní knihovna, beseda o tvorbě

8. listopadu, Mistřice, sál pohostinství, beseda o tvorbě, 19.00 

11. listopadu, Městská knihovna Brušperk, Žítkovské čarování

12. listopadu, Frenštát p. Radhoštěm, Městská knihovna, Žítkovské čarování

13. listopadu, Reduta Uh. Hradiště, Jdu Slováckem krásným, 14.30 hod., (Akademie 3. věku)

18. listopadu, Slavkov, Místní knihovna, Záhadná jízda králů, 17.00

19. listopadu,  Topolná, Místní knihovna, 17.00 hod., Žítkovské čarování

20. listopadu, Rakvice, Místní knihovna, 17 hodin, Žítkovské čarování

23. listopadu, Polešovice, Kulturní dům, repríza pořadu MFF Strážnice Slovácká čítanka věnovaného dílu Jana Michala Dvoreckého

14. ledna 2020, Reduta Uh. Hradiště, 14.30 hod. , Život a tvorba Fanka Jilíka (A3V)

16. ledna, Slavičín, Městská knihovna, Poolšavím, cestou králů a špehýřů

30. ledna, Praha - Újezd nad lesy, Žítkovské čarování

24. února, Městská knihovna Mikulov, beseda o tvorbě

27. února, Městská knihovna Odry, 16.00 hod., Žítkovské čarování

 
 
 

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode