... novinář a publicista ...

     AUTOR O sobě

Přišel jsem na svět 16. listopadu 1945 v Praze, kam se vydal ze Slovácka můj otec za svou literární hvězdou. Zasvítila mu tehdy v podobě sbírky básní s názvem „Z Moravěnky“. První mé matné vzpomínky patří Nuslím, kde měl maminčin tatínek, můj dědeček, na rohu Jaromírovy a Nezamyslovy ulice, obchod, „koloniál“. (Obchod je tam podnes.) Již z názvu té tatínkovy básnické sbírky je patrno, že se mu stýskalo po Moravě, jmenovitě po Kunovicích na Slovácku. A tak jsme se po několika letech stěhovali.

V Kunovicích se vrátil ke knihařině. V jeho knihvazačské dílně na Pekařské ulici jsem poznával svět krásné knihy, ale také mnohé zajímavé lidi, hlavně výtvarníky, literáty a folkloristy, s nimiž se přátelil.

Hodně mi dala SVVŠ ve Starém Městě a tamní skvělí profesoři. Pak přišla studia v Brně, nejdříve učitelská na pedagogické fakultě a později i muzeologická na filozofické.

Mým osudem se stal Vlčnov a jízda králů. Deset let jsem učil děti mateřskému jazyku a dějepisu, ale učil i sebe – naslouchat řeči moudrých lidí, symbolům a významům tradice, zpěvu písní, když se s jinými muži držíme kolem ramen, i vření vína v bečce. Nikdy nebudu moc splatit této vesnici, čím vším mne obohatila.

Avšak zběhl jsem, chtěl jsem znát a vědět víc a jistě i talent zděděný po tatínkovi mne přivedl k žurnalistice. Dělal jsem ji naplno a rád, ať již ve Slováckých novinách, nebo v Malovaném kraji. Kvůli tomuto národopisnému časopisu jsem se na pár let odstěhoval do Břeclavi a na toulkách s Jožkou Šífarem nebo Moarchem Evenem poznával Slovácko, kraj „kde réva zraje a kde se zpívá“, jak je nazval spisovatel milovaný František Zýbal.

A když moje texty kdysi upoutaly i národní umělkyni Hermínu Týrlovou, která převedla jednu z mých vyprávěnek do animované podoby, přiblížil jsem se i filmu. Vzpomínky na to, jak jsem si kdysi na berlínském filmovém festivalu připíjel s Dustinem Hoffmanem, vybledly.

Co neztratilo nic ze svých barev je Slovácko. Lidová píseň se mi stala „nejvyšší universitou“ a k jejím nositelům vzhlížím s velikou úctou. I když jsem před časem po dvanácti letech definitivně opustil svoje šéfredaktorské křeslo ve Slováckých novinách, svůj kraj opustit nemohu. A proto píši i tyto stránky...

 

 

 

Rozhovor s Jiřím Jilíkem

16.12.2013 22:08

rozhovory .... s Jiřím Jilíkem

Přečetli jsme ve ZVUKu podzim/zima 2013 rozhovory   … s Jiřím Jilíkem Začněme tím, co je myslím nejčerstvější: Jiří Jilík dostal za knihu „Olšava ví svoje. Výpravy proti proudu řeky i času“ regionální Cenu Egona Ervína Kische za literaturu faktu. Odehrálo se v Letohradu 17. září 2013 a...

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda králů

Chřiby, hledání hrobu sv. Metoděje

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka

 

Objednávky: viz kontakt

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY, AUTORSKÁ ČTEN

23. června, Strážnice, skanzen. 11.00 hod.  Folklorní klub v rámci MFF Strážnice 

23. června, Strážnice, Zbojnická lúka, 14.00 hod. autorské čtení Jdu Slováckem krásným

31. července, skanzen Rochus, Uh. Hradiště. Záhadná jízda králů. Spolu s Vlčnovskými búdovými umělkyněmi.

25. srpna, Žítková, Penzion Žítková, 18.30 hod. Žítkovské čarování (neveřejná akce)

9. listopadu 2018, Mistřice, hostinec U Knotů, 18.00 hod., Záhadná jízda králů

 
 

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode