... novinář a publicista ...

     AUTOR O sobě

Přišel jsem na svět 16. listopadu 1945 v Praze, kam se vydal ze Slovácka můj otec za svou literární hvězdou. Zasvítila mu tehdy v podobě sbírky básní s názvem „Z Moravěnky“. První mé matné vzpomínky patří Nuslím, kde měl maminčin tatínek, můj dědeček, na rohu Jaromírovy a Nezamyslovy ulice, obchod, „koloniál“. (Obchod je tam podnes.) Již z názvu té tatínkovy básnické sbírky je patrno, že se mu stýskalo po Moravě, jmenovitě po Kunovicích na Slovácku. A tak jsme se po několika letech stěhovali.

V Kunovicích se vrátil ke knihařině. V jeho knihvazačské dílně na Pekařské ulici jsem poznával svět krásné knihy, ale také mnohé zajímavé lidi, hlavně výtvarníky, literáty a folkloristy, s nimiž se přátelil.

Hodně mi dala SVVŠ ve Starém Městě a tamní skvělí profesoři. Pak přišla studia v Brně, nejdříve učitelská na pedagogické fakultě a později i muzeologická na filozofické.

Mým osudem se stal Vlčnov a jízda králů. Deset let jsem učil děti mateřskému jazyku a dějepisu, ale učil i sebe – naslouchat řeči moudrých lidí, symbolům a významům tradice, zpěvu písní, když se s jinými muži držíme kolem ramen, i vření vína v bečce. Nikdy nebudu moc splatit této vesnici, čím vším mne obohatila.

Avšak zběhl jsem, chtěl jsem znát a vědět víc a jistě i talent zděděný po tatínkovi mne přivedl k žurnalistice. Dělal jsem ji naplno a rád, ať již ve Slováckých novinách, nebo v Malovaném kraji. Kvůli tomuto národopisnému časopisu jsem se na pár let odstěhoval do Břeclavi a na toulkách s Jožkou Šífarem nebo Moarchem Evenem poznával Slovácko, kraj „kde réva zraje a kde se zpívá“, jak je nazval spisovatel milovaný František Zýbal.

A když moje texty kdysi upoutaly i národní umělkyni Hermínu Týrlovou, která převedla jednu z mých vyprávěnek do animované podoby, přiblížil jsem se i filmu. Vzpomínky na to, jak jsem si kdysi na berlínském filmovém festivalu připíjel s Dustinem Hoffmanem, vybledly.

Co neztratilo nic ze svých barev je Slovácko. Lidová píseň se mi stala „nejvyšší universitou“ a k jejím nositelům vzhlížím s velikou úctou. I když jsem v roce 2006 opustil svoje šéfredaktorské křeslo ve Slováckých novinách, svůj kraj opustit nemohu. A proto píši i tyto stránky...

 

 

 

Rozhovor s Jiřím Jilíkem

16.12.2013 22:08

rozhovory .... s Jiřím Jilíkem

Přečetli jsme ve ZVUKu podzim/zima 2013 rozhovory   … s Jiřím Jilíkem Začněme tím, co je myslím nejčerstvější: Jiří Jilík dostal za knihu „Olšava ví svoje. Výpravy proti proudu řeky i času“ regionální Cenu Egona Ervína Kische za literaturu faktu. Odehrálo se v Letohradu 17. září 2013 a...

Kontakt

PaedDr. Jiří Jilík

jiri.jilik@gmail.com

Zerzavice 1933
Uherské Hradiště
686 01

722 984 125

Vyhledávání

NAKLADATELSTVÍ VELIGRAD NABÍZÍ knihy Jiřího Jilíka

Chřiby, strážci středního Pomoraví

Žítkovské čarování

Záhadná jízda králů

Chřiby, hledání hrobu sv. Metoděje

U nás na Slovácku

Lékárna U Zlaté koruny

Eveno-Byl jsem tu s vámi rád

Bohuslav Matyáš: Rád jsem vás poznal

Muž, který viděl démona

Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka

Pověsti z hor a podhůří

Tajemný Říp

 

 

Objednávky: viz kontakt

 

PŘEDNÁŠKY, BESEDY, AUTORSKÁ ČTENÍ

8. prosince, knihovna Skalička, 15.00 hod., beseda pro seniory

13. prosince, Knihovna v Modré, 16.30 hod., Jdu Slováckem krásným

5. února, Muzeum F. Skopalíka Záhlinice, Záhadná jízda králů, 17.00 hod. (S V. Doskočilem a Vlčnovskými búdovými umělkyněmi)

21. března 2019, Městská knihovna Bystřice pod Hostýnem, 17.00 hod., Žítkovská čarování

5. dubna 2019, Městská knihovna Kostelec na Hané, Záhadná jízda králů

15. června, Kordárna Starý Hrozenkov, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

21. června, MFF Strážnice, skanzen, 11.00-12.00, pořad Lidová čítanka - Z dějin malého Slováčka

24. srpna, Kordárna Starý Hrozenkov, Žítkovské čarování (neveřejná akce)

3. října, Otrokovice, Městská knihovna, 17.00 hod., Žítkovské čarování

10. října, Hustopeče, Městská knihovna, 17.00, Žítkovské čarování

 
 
 

 

© 2007 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode